Legalne podwiązanie jajników: czy możliwy jest taki zabieg?

Mam 45 lat. Jestem mamą trojga dzieci i nie chcę już mieć ich więcej. Ze względu na stan zdrowia nie mogę brać tabletek antykoncepcyjnych. Chciałabym poddać się zabiegowi podwiązania jajników. Co mogę zrobić lub do kogo się udać, aby zabieg przeprowadzić legalnie? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Podwiązanie jajowodów na życzenie pacjentki jest niedopuszczalne i myślę, że nikt w kraju takiego zabiegu się nie podejmie. Istnieją ściśle określone sytuacje, w których lekarz ma prawo wykonać zabieg. Zdecydowana większość z nich wiąże się jednak z zagrożeniem życia pacjentki w przypadku zajścia w kolejną ciążę.

Proszę jednak pamiętać, iż zabieg podwiązania jajowodów nie daje 100% skuteczności antykoncepcyjnej. Spotykane są przypadki ciąż mimo poprawnie wykonanego zabiegu.

Pozdrawiam