Lęk i nerwica. Czy coś innego to powoduje u mnie?

Mam taki problem z poceniem się, że przy najmniejszych sytuacjach stresowych zaczyna się dosłownie lać ze mnie: z głowy najbardziej, po plecach, po nogach. Ale nawet nie w sytuacjach stresowych to występuje. Siedzę spokojnie i nagle dostaję ataku takiego gorąca, zaczyna się lać ze mnie (choć to rzadko się zdarza). Często gęsto też, jeśli wchodzę do sklepu, poczty i stoję w kolejce, i zacznę się stresować, to robi mi się gorąco i czuję, że pot zalewa czolo :/ Dodam, że nie jestem chory na tarczycę czy też cukrzycę. A znowu gdy biegam i chcę się spocić, to przez pierwsze 10 minut nie leje się ze mnie ani kropelka. Dopiero później jest normalnie. To też nie zawsze się zdarza, ale zdarza. Proszę o pomoc.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam!

Z Twojego opisu problemu wynika, że zwiększona potliwość występuje przede wszystkim w sytuacjach stresowych. Wskazuje to na psychogenne podłoże problemu. Wzmożona potliwość jest jedną z rekacji fizjologicznych organizmu na przeżywany lęk. Bodźcem wywołującym lęk może być np. sytuacja robienia zakupów w dużym sklepie i pojawienie się myśli: ,,Gdyby coś mi się stało, to nikt by mi nie pomógł lub ośmieszyłbym się" lub ,,Jeśli zacznę się pocić, będę zwracał na siebie uwagę innych".

Zastanawiam się, dlaczego stanie w kolejce jest dla Ciebie stresujące. Jeśli np. obawiasz się, że jeśli zaczniesz się pocić, to zwrócisz na siebie uwagę innych i się ośmieszysz, to możesz spróbować pewnego eksperymentu. Bliska Ci osoba, która zna Twój problem, może specjalnie spocić się (np. po intensywnym treningu) lub zmoczyć ubranie na plecach, pod pachami, a następnie pójść razem z Tobą w miejsce publiczne, stanąć w kolejce. Twoim zadaniem będzie obserwowanie reakcji otoczenia: czy faktycznie zwracają uwagę, komentują, śmieją się. Podobny eksperyment można również wykonać wspólnie z psychoterapeutą.

Zdarza się również, że napady lęku występują samoistnie, bez związku z określoną sytuacją: wówczas ,,bez ostrzeżenia" pojawiają się objawy somatyczne lęku: wzmożona potliwość, duszność, przyspieszone bicie serca, zawroty głowy, ból brzucha itp. Osoby cierpiące na zespół lęku napadowego często wykonują szereg badań diagnostycznych, których wyniki są prawidłowe. Zaburzenia lękowe mogą ujawnić się w sytuacji obciążenia stresem, ważnymi życiowymi wydarzeniami, które są czynnikami wyzwalającymi. U podłoża problemu leżą często nieuświadomione problemy i konflikty psychiczne.

Podstawową metoda leczenia jest psychoterapia. W trakcie psychoterapii można zrozumieć np. dlaczego sytuacje, które określasz jako ,,stresujące", mają dla Ciebie tak duże znaczenie? Jak możesz poradzić sobie z problemem? Jak zmienić swoją reakcję na stres - jak skutecznie opanować lęk?

Gorąco zachęcam do wizyty u psychologa lub psychoterapeuty.

Z pozdrowieniami