Lęk i niepokój. Czy to już depresja?

Mam 19 lat, jestem kobietą. Na początku wspomnę, że mam chłopaka, z którym mieszkam, mam cudownych rodziców, przyjaciół. Od października zaczęłam studia i zamieszkałam z moim chłopakiem. Nie wiem dlaczego, ale cały czas czuję w środku jakiś lęk, niepokój, nie widzę sensu życia, w ogóle nie chce mi się żyć... mam wrażenie, że nie poradzę sobie w życiu, że nie pozaliczam sesji egzaminacyjnej, a nie chcę zawieść rodziców, bo oni bardzo we mnie wierzą i płacą mi za mieszkanie. Ogólnie nie mam nastroju, energii do życia, czasami nie chce mi się wstawać z łóżka, całe dnie nic nie robię. Płaczę czasami bez powodu. Krótko mówiąc (pisząc), nie cieszy mnie moje życie, choć powinno. Nie wiem, co mam z tym zrobić. Pomocy!

Wtam!

Zgłaszane przez Panią objawy: niepokój, apatia, poczucie braku energii życiowej, płaczliwość, przygnębienie, pesymistyczne postrzeganie teraźniejszości i przyszłości, poczucie braku perspektyw, zmnieszona zdolność do odczuwania przyjemności, pogorszenie samopoczucia w godzinach porannych z dużym prawdopodobieństwem wskazują na objawy zespołu depresyjnego.

Czynnikiem wyzwalającym jest często sytuacja stresowa, jaką jest z pewnością: rozpoczęcie studiów lub nowej pracy, przeprowadzka do innej miejscowości. Taką sytuacją jest również zmiana polegająca na zamieszkaniu z chłopakiem.
Dlatego też w wieku 18-19 lat dość często pojawiają się takie problemy jak zaburzenia depresyjne i lękowe.

Polecam Pani wizytę u psychiatry i psychologa, celem postawienia diagnozy i uzyskania profesjonalnej pomocy. Podstawowe metody leczenia depresji to farmakoterapia lekami przeciwdepresyjnymi oraz psychoterapia. Leczenie jest skuteczne, a obecnie stosowane leki powodują mało działań ubocznych. Leczenie depresji trwa zazwyczaj kilka miesięcy.

Odraczając decyzję o rozpoczęciu leczenia, ryzykuje Pani dalsze nasilanie się objawów i narastanie problemów: np. w nauce - depresja powoduje pogorszenie pamięci i koncentracji. Również działanie leków, polegające na poprawie nastroju i aktywności, pojawia się dopiero po ok. 2-3 tygodniach stosowania.

Polecam Pani informacje na temat depresji dostępne w naszym portalu:

http://portal.abczdrowie.pl/test-na-depresje,

http://portal.abczdrowie.pl/depresja,

http://portal.abczdrowie.pl/czy-to-juz-depresja,

http://portal.abczdrowie.pl/depresja-mity.

Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia.