Lęk i smutek po wyleczeniu depresji

Przebyłam depresję. Nie została ona zdiagnozowana, ani leczona, bo objawy były tak silne, że obawiałam się iść do lekarza. Obecnie czuję się znacznie lepiej, ale nie do końca jeszcze wróciłam do siebie, często jeszcze odczuwam smutek i lęk (częściej niż przed chorobą). Jak mogę sobie pomóc? Czy może mieć to związek z tym, że obecnie przebywam za granicą (gdzie nie czuję się dobrze, tęsknie za krajem), ciężko pracuję i mam niedobory żelaza (robiłam nie dawno badanie krwi)?

Depresja to poważna choroba, która ma tendencje do nawracania (jeśli mechanizmy i zachowania, które wzmocniły zachorowanie nie zastaną przepracowane). Zachęcam do skorzystania z psychoterapii. Jeśli nie ma możliwości na miejscu (za granicą) można skorzystać z usług gabinetów online.

Oczywiście każda z podanych przez Panią przyczyn może mieć związek z Pani obniżonym nastrojem. Jednak sugerowałabym wizytę u psychoterapeuty lub psychiatry w celu prawidłowego zdiagnozowania Pani problemów. Proszę pamiętać, że nieleczona depresja jest bardzo niebezpieczna. Pozdrawiam i życzę zdrowia!

Dzień dobry, bez profesjonalnej diagnozy trudno stwierdzić co pani dolega i jak sobie z tym radzić. Zachęcam do kontaktu z psychologiem - psychoterapeutą, istnieje taka możliwość w obcym kraju za pomocą internetu - usługi online. Pozdrawiam.