Lek na zapalenie spojówek, pieczenie oczu i obrzęk powiek

Moja mama ma rozpoznana przypadkowo jaskrę z otwartym kątem po operacji zaćmy. Jest pod opieką Poradni okulistycznej. Miała przepisany Azopt, a potem Travatan, niestety po każdym z tych leków ma objawy niepożądane - pieczenie, zapalenie spojówek, obrzęk powiek. Do Por. Okulistycznej bardzo trudno jest się dostać. Czy są może leki w tym rozpoznaniu o łagodniejszych objawach niepożądanych. Jestem lekarzem (ale innej specjalności) i mogłabym przepisać leki.

Witam serdecznie!

Myślę, że można spróbować leków z grupy beta blokerów (o ile wcześniej nie były stosowane). Są to przykładowo timolol (Oftensin, Timoptic), betaksolol (Betoptic), karteolol (Arteoptic), aczkolwiek działania niepożądane tych leków także mogą obejmować zapalenie spojówek itp. Przeciwwskazania do stosowania tych leków nie odbiegają od doustnego stosowania beta blokerów.

Zastosowany wcześniej Azopt (brynzolamid) należy do grupy inhibitorów anhydrazy węglanowej. Innym lekiem z tej grupy jest dorzolamid (Trusopt), można także spróbować zmienić na ten preparat.

Jeśli w przypadku wszystkich preparatów miejscowych będzie występować nietolerancja powinno się rozważyć zastosowanie leczenia ogólnego.

Myślę, że jednak mimo wszystko powinna Pani Doktor skontaktować się z okulistą i uzgodnić wspólny tok postępowania.

Pozdrawiam serdecznie!