Lęk o zdrowie rodziców

Witam, bardzo boję się o swoich rodziców. Boję się mimo świadomości, że jest to naturalne, że kiedyś umrą bo taka jest kolej rzeczy. Ja mam 24 lata, mama 63, a tata 57. Nie martwiłam się aż tak panicznie gdy mieszkałam z nimi. Teraz od dwóch lat mieszkam z obecnym już mężem ponad 500km od nich. Odwiedzamy ich raz w miesiącu ale gdy wyjeżdżam zawsze płaczę. Panicznie się o nich boję i myślę o tym bardzo często. Co dalej mam zrobić? Jak to zmienić? Nie długo sama planuje założenie rodziny.

Nie pisze Pani, jaki jest obecnie faktyczny stan zdrowia rodziców, czy on faktycznie wskazuje na zagrożenie chorobą. Istotne jest jednak, jak Pani przeżywa ich wiek, odległość zamieszkania i jak radzi sobie Pani z poczuciem, że kiedyś umrą. Oni na razie są młodymi emerytami. Podłoże opisanych w zapytaniu lęków może być różne. Zmiany w życiu i wizja przyszłych zmian często budzą w każdym człowieku nieświadome lęki, coś się kończy coś zaczyna. Skończył się okres wspólnego mieszkania z rodzicami, a zaczęło samodzielne życie i budowanie własnej rodziny. To duża zmiana dla wszystkich.
Może stąd, ten płacz i żal, kiedy się Pani z nimi żegna. Jednak, jeśli będzie się to nasilać i będzie dla Pani coraz trudniejsze, warto skorzystać z psychoterapii, aby się przyjrzeć skąd siła tych lęków i obaw.
Może być, też tak, że ten lęk wiąże się z planami założenia rodziny, kiedy pojawi się dziecko, o wiele trudniej będzie utrzymać regularność spotkań, to duża zmiana zarówno dla Pani jaki i dla Pani rodziców.
Bardzo ważne jest, aby miała Pani świadomość na co ma Pani realny wpływ, a na co nie. Np. to na co każdy z nas ma wpływ, aby zapobiegać chorobie to: badania kontrolne, zdrowe odżywianie się, aktywność fizyczna, warto do tego namawiać rodziców. Reszta jest poza kontrolą, bo nie można mieć wpływu na wydarzenia losowe. Pozdrawiam
Agnieszka Glica