Lęk przed badaniem ginekologicznym wziernikiem

Dzien dobry. mam taki problem,ze nie mogę przemóc się do zbadania mnie wziernikiem,nawet najmniejszym u ginekologa. Jedynie dooodbytniczo. Jak sobie z tym poradzic? Nie wspolzylam,a nawet przed mezczyzna w fobie mam stres, nie wiem czy chodz akurat o pochwice, watpie.. ale nie wchodzi w gre wizualizacja na fotelu bo jestem tam za bardzo zestresowana. Nie wiem juz czego mozna sprobowac. Kilka milimetrów we mnie a ja juz wiem,ze bedzie bolalo, boje sie tez o blone, bardziej bólu.

W takich sytuacjach przyczyna zablokowania czy fobii najczęściej leży w przyczynach emocjonalnych, psychologicznych. Zachęcam do konsultacji z psychologiem, psychoterapeutą. Pomoże on Pani nie tylko poznać rzeczywiste przyczyny trudności, ale także przepracować je i poradzić sobie z nimi.

Tak naprawdę badanie wziernikiem nie boli. Rozumiem jednak, że pojawia się lęk. Może warto na początek wybrać się do życzliwego ginekologa (może lekarz-kobieta?) i porozmawiać, wyjaśnić wszystkie wątpliwości? Lekarz nie każe od razu siadać w fotelu :) Dobrym pomysłem będzie podpytanie koleżanek, które mają już za sobą takie doświadczenie. Może będą mogły polecić dobrego, życzliwego i delikatnego lekarza/lekarkę?
Powodzenia.