Lęk przed ciemnością w wieku 20 lat

Czy to normalne ze majac 20 lat nie potrafie zasnac bez zapalonego swiatla do tego nie potrafie okreslicz czego sie boje

Dzień dobry!

Każdy z nas ma swoje przyzwyczajenia, nawyki - niekiedy nietypowe, ale nieszkodliwe. Część ludzi nie lubi ciemności, czuje się w niej niekomfortowe, więc sypia przy otwartym oknie lub lampce, ale nie uważa tego za swój duży problem, nie cierpi z tego powodu, nie utrudnia to życia. Jeśli jednak:
- odczuwa Pani silny lęk
- zasypianie w ciemności powoduje duże napięcie i cierpienie lub jest niemożliwe
- ten strach utrudnia lub uniemożliwia Pani codzienne życie
- odczuwa Pani lęki, niepokój również w innych życiowych sytuacjach
- miały w Pani życie miejsce szczególnie trudne wydarzenia, traumy, męczą Panią złe wspomnienie lub na chwilę obecną jest Pani w ciężkim położeniu
- proszę zgłosić się do psychologa.

Pozdrawiam!

Dzień Dobry,
To zależy co Pani rozumie jako normę :). Zastanawiam się czy to nie jest przyzwyczajenie - rytuał jakoś potrzebny Pani. Pomocna w określaniu źródeł zachowań jest psychoterapia. Tylko czy potrzebuje Pani to zmienić.
Serdecznie pozdrawiam Dorota Szykulska-Paprocka

Podobne objawy są zaburzeniami lękowymi (nerwicowymi). Nie zagrażają życiu i można z tym żyć dopóki nie przybierze rozmazów znacząco utrudniających funkcjonowanie. Można także pracować nad przyczynami lęku i możliwościami zmiany, poradzenia sobie w procesie psychoterapii. Zachęcam do skorzystania z pomocy psychologa, psychoterapeuty, jeśli poczuje Pani, że chciałaby pozbyć się tej trudności.

Witam Panią
pisze Pani o lęku bez konkretnej przyczyny, często zdarza się że taki lęk ma podłoże gdzieś bardzo głęboko w nas, czasami nasze ciało pamięta różne wydarzenia, spotkania, ludzi i traumy i nie możemy sobie tego przypomnieć i wtedy pojawia się taki bardzo nieokreślony lęk. Ważna informacja jest taka że można z takim lękiem sobie poradzić przy pomocy psychoterapii.
pozdrawiam
Anna Suligowska