Lęk przed dużymi przestrzeniami

Witam, mam od dawna pewne lęki... Są ludzie, którzy panicznie boją się małych pomieszczeń, a ja mam zupełnie na odwrót. Gdy jestem w jakimś małym "spichlerzyku" czuję się doskonale.. W pewien sposób bezpiecznie. Natomiast, gdy przebywam w dużych, ogromnych pomieszczeniach mam ochotę usiąść w kącie i tam zostać. Co to może być?

Witaj !
To co opisujesz, objawy to agorafobia- postać nerwicy lekowej związanej z dużymi przestrzeniami , jeśli Tobie to bardzo przeszkadza w życiu to proszę zgłoś się do psychologa lub psychiatry w swojej okolicy. Pozdrawiam

Dzień dobry!

Agorafobia to lęk przed przebywaniem w dużych, otwartych przestrzeniach, miejscach publicznych, skupiskach ludzi (np. hale, koncerty plenerowe, centrum handlowe, centrum dużego miasta itp.). Każdy z nas ma swojego rodzaju lęki, obawy, preferencje - w niektórych miejscach czujemy się lepiej, bardziej komfortowo niż w innych - to naturalne. Niekiedy zdarza się jednak tak, że te lęki zaczynają być dokuczliwe, utrudniają lub uniemożliwiają codzienne życie, np. wypełnianie obowiązków zawodowych, pojawiają się ataki paniki lub inne dokuczliwe objawy z ciała (mdłości, bóle, omdlenia, pocenie się, szybsze bicie serca itp). Jeśli tak jest w Pani sytuacji, polecam podjęcie psychoterapii i/ lub konsultację z lekarzem psychiatrą.

Pozdrawiam!