Lęk przed dyskotekami w szkole

Mam 16 lat. Już od samego początku, czyli jakiejś czwartej klasy straszliwie bałam się dyskotek szkolnych. Nie umiem tańczyć, nie tańczyłam i nie chcę. Gdy następnego dnia przychodzę do szkoły to jest mi głupio, bo wszyscy, łącznie z nauczycielami pytają dlaczego mnie nie było. Jest ok, dopóki nie dowiem się o jakiejś imprezie szkolnej. Wtedy nie mogę żyć. Nie skupiam się, nie śpię, nie wiem co ze sobą robić i chce mi się płakać. Co mam zrobić? Czy to może być jakieś zaburzenie psychiczne?
KOBIETA, 16 LAT ponad rok temu

Trądzik jako przyczyna depresji

Trądzik to zmora niejednego młodego człowieka. Niektórzy wstydzą się nawet wyjść z domu, kiedy widzą na swojej twarzy mnóstwo krost. Czy jednak trądzik może stać się przyczyną depresji?

Z tego co opisujesz masz problem z lękiem przed publicznymi imprezami.
Na podstawie tych informacji trudno stwierdzić czy jest to zaburzenie.
Najlepiej byłoby przepracować ten lęk szybko i skutecznie z psychologiem. Na początek jednak możesz spróbować zastanowić sie czego tak konkretnie boisz się w sytuacji pójścia na dyskotekę. Czy jest to problem zwiazany z tym , ze chciałabys pójść, ale czujesz lęk, czy wolalabys nie iść i móc asertywnie i stanowczo to komunikować ?
Na pewno pomocne może być wsparcie bliskich osób ( omówienie z nimi tegio co ciebie dotyczy).

0

Witaj,
z Twojego opisu można wnioskować, ze cierpisz na pewna odmianę lęku społecznego. Czasami jest on uogólniony a czasem kojarzy się z jedna sytuacją (w Twoim przypadku jet to dyskoteka). Powinnaś skorzystać z porady psychologa, który zaproponował by Ci terapię.Wymaga to długotrwałej samoobserwacji w celu określenia, jakie są źródła zachowań lękowych. Najczęściej lęk jest wyrazem stłumionych uczuć związanych z wcześniejszymi doświadczeniami. Pewną pracę możesz wykonać sama. Zaprowadź notatnik i odnotuj, kiedy pierwszy raz doświadczyłaś lęku, jakie odczuwałaś objawy ze strony organizmu (bicie serca, pocenie, brak oddechu itp.), jakie było nasilenie lęku (najlepiej w skali od 0 do 10), jakie myśli towarzyszyły lękowi. Ważne są Twoje przekonania dotyczące siebie (prawdopodobnie niska samoocena) i innych, jakie przewidywania dotyczące sytuacji, której się boisz. Spisz sobie wszystkie możliwe sposoby pokonania lęku. Sprawdzaj ich skuteczność (także na skali , tym razem powodzenia od 0 do 10).
Sprawdź, czy nie masz możliwości uczestniczenia w zajęciach relaksacyjnych. Myślę jednak, że będzie Ci trudno samej opanować ten problem. Porozmawiaj z jakąś osobą bliską (najlepiej szkolna przyjaciółką), spróbujcie razem pójść razem na dyskotekę, wytrzymaj jak najdłużej, notuj, co dzieje się z Twoim ciałem, jakie myśli krążą w głowie, jakie przekonania się uruchamiają. Trenuj w ten sposób, ale jesli będzie to trudne porozmawiaj z psychologiem aby wyjaśnił Ci dokładniej, jak pracować nad sobą. Głowa do góry ! Musisz tylko uwierzyć w siebie, odnaleźć wszystkie wewnętrzne zasoby, które pomagają Ci w innych sytuacjach. Pozdrawiam. Krystyna Weigl-Albert

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty