Lęk przed dziećmi i powolny rozwój mowy u 22-miesięcznego dziecka

witam, jestem mama 22 msc chlopca. Synek rozwija sie bardzo szybko, mial 9 msc jak zaczal chodzic, szybko uczy sie nowych czynnosci, od dawna rozumie polecenia. Problemem jest to ze bardzo malo mowi, nie chce powtarzac slow, a od jakiegos miesciaca unika dzieci, boi sie ich na placu, ucieka, placze. Jak pomoc mu pokonac ten lek.

Witam,
przyczyn trudności w rozwoju mowy może być wiele i dlatego najlepiej skonsultowac to najpierw z ośrodkiem wczesnej interwencji/głównie logopedą /,albo lekarzem prowadzącym.Pierwszy z nich rozpozna wady artkulacyjne i związane z narządem mowy,oddychania itp,drugi może zbadać słuch albo inne dysfunkcje związane z rozwojem.Jeżeli nie ma w/w wad,można zastanowić się nad przyczynami psychologicznymi/opór,wpływ czynników otoczenia/.Mowa jest bardzo waznym sposobem komunikacji społecznej,więc unikanie dzieci i lęk przed nimi może być skutkiem trudności w kontaktach.
Ale swoją drogą,nie jestem pewna,czy ze strony dorosłych nie ma wymogów,by niespełna dwuletnie dziecko musiało na placu zabaw być samodzielne?W tym okresie ne jest jeszcze gotowe do tego.
Zachęcam więc do konsultacji z psychologiem.

Pani dziecko rozwija się motorycznie bardzo szybko, co może powodować iż mowa nie nadąża za rozwojem ruchowym i dlatego jest opóźniona.
Może to być spowodowane niedosłuchem lub innymi zaburzeniami neurologicznymi.
Jednak proszę pamiętać również, że synek ma niespełna 2 lata. A okres dwóch lat jest właśnie okresem gdzie u dzieci poszerza się słownik

Mimo to proszę udać się do logopedy, neurologa, laryngologa i psychologa dziecięcego by określić przyczyny wystąpienia opóźnienia i lęku o którym pani wspomina. Całościową pomoc uzyska Pani w Ośrodku Wczesnej Interwencji.
Dopiero po tych diagnozach można ustalić ewentualny plan działania.

Pozdrawiam

Dzień dobry.
Według źródeł naukowych 1,5 roczne dziecko wypowiada już około 50 słów, 2 letnie dziecko powinno wypowiadać około 200-300 słów i budować proste zdania. Pani Synek niedługo kończy dwa lata i mało mówi. Radziłbym udać się z Dzieckiem na konsultację do logopedy specjalizującego się w diagnozie i terapii małych dzieci. Jeśli chodzi o lęk, to warto skonsultować to z psychologiem.
Z wyrazami szacunku.
Anna Tońska-Szyfelbein, neurologopeda, logopeda wczesnej interwencji, pedagog terapeuta, terapeuta dzieci z autyzmem
http://www.logo-ped.gda.pl