Lęk przed inicjacją seksualną

Mam 22 lata i jestem dziewicą. Coraz częściej myślę o inicjacji seksualnej. Obawiam się jednak, że to nigdy nie nastąpi, bo nie umiem tego robić. Czy jest jakaś górna granica wiekowa dotycząca rozpoczęcia współżycia seksualnego? Co mam zrobić, aby pozbyć się lęku przed bólem i wpadką, który mnie paraliżuje przed rozpoczęciem współżycia?

Witam,

Droga Pani nie ma górnej granicy wiekowej dotyczącej rozpoczęcia współżycia seksualnego. Aby współżycie seksualne było doświadczeniem przyjemnym i satysfakcjonującym potrzeba pewnej gotowości, otwartości, a także wzajemnego zaufania obojga partnerów. Zachęcam Panią do konsultacji z psychologiem. Będzie mogła Pani porozmawiać o swoich obawach, zapytać o ważne dla Pani kwestie i wyjaśnić swoje wątpliwości.

Pozdrawiam.

Nie ma granicy wiekowej- tego nie trzeba się obawiać. Jednak lęk i związane z tym obawy mogą Panią zniechęcić lub nawet zrazić do relacji intymnych, czy doprowadzić do tego, że pierwsza próba będzie pełna napięcia, stresu, a tym samym nie przyniesie ani przyjemności ani przełamania lęku. Warto się spotkać z psychologiem lub seksuologiem, który pomoże Pani przepracować i pozbyć się lęku, a tym samym później cieszyć się bliskością i seksualnością.