Lęk przed jazdą windą

Witam serdecznie, Mam problem z natury lęków. Boję się jeździć windami. Nie robię wielkiego dramatu, nie histeryzuje, ale odczuwam bardzo duży dyskomfort, dlatego wole wejść na piechotę na 4 czy 5 piętro. Czym jest jakiś sposób by usunąć ten lęk? Jakaś terapia? Nie jest to coś co spędza mi sen z powiek, ale czasem bywa klopotliwe, bo sa sytuacje ze musze z skorzystac z windy i po przejazdzce jestem w przecietnej kondycji psychicznej i bez humoru.
ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Być może cierpi Pani/Pan na lęk klaustrofobiczny, dlatego boi się Pani/Pan jazdy windą? Uważam, że warto byłoby się udać do specjalisty, by zdiagnozować problem i podjąć skuteczne leczenie. Klaustrofobia jako zaburzenie lękowe podlega psychoterapii. Najskuteczniejsza jest psychoterapia w nurcie poznawczo-behawioralnym. By złagodzić objawy lękowe, stosuje się różne terapie fobii, systematyczną desensytyzację czy leki antydepresyjne. Odsyłam do artykułu: Klaustrofobia.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Witam,
należałoby się zastanowić od kiedy, w jakiej sytuacji pojawił się ten lęk. Polecam psychoterapię indywidualną w celu poznania etiologii Pani lęku jak i poradzenia sobie z nim. Dodatkową formą będzie konsultacja u lekarza psychiatry.

Mgr Agata Dusza Psycholog, Opole

Objawy, które opisujesz są typowe dla nerwicy lękowej, które w twoim przypadku mają charakter fobii. Przypuszczalnie nie tylko przed windą, ale i przed innymi małymi, zamkniętymi pomieszczeniami. Leczy się to psychoterapią i uważam, że leczenie należy zacząć jak najwcześniej aby sposoby radzenia sobie z lękiem się nie utrwaliły.
Pozdrawiam
Agata Dusza