Lęk przed konfliktami w pracy

Boję się konfliktów. Wycofuje się zamiast wejść w polemikę, uciekam. Dotyczy to pracy i prywatności. W tłumie ludzi to zawsze mnie zaczepiają pijani skorzy do bójki, a mnie wówczas paraliżuje strach i niemoc. Oddaje pieniądze etc. Z drugiej strony jestem bardzo niecierpliwy. Denerwuje się gdy coś nie idzie po mojej myśli i nie jestem w stanie ukryć zniecierpliwienia gdy muszę tłumaczyć współpracownikom rzeczy wielokrotnie. Mam potem wyrzuty sumienia, że nie byłem w stanie się opanować.

Pana objawy mogą wskazywać na zaburzenia lękowe.
W leczeniu objawów, które Pan opisuje najlepsze efekty przynosi
psychoterapia. Terapeuta pomoże Pani uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami lęków i rozdrażnienia.
Pozdrawiam serdecznie

Obawa przed wejściem w konfrontacje czy tendencja do uciekania może wynikać np z zaniżonej samooceny, poczucia bezpieczeństwa i wartości. Zachęcam do podjęcia konsultacji z psychologiem i głębszego przyjrzenia się źródłom trudności. Psycholog, psychoterapeuta pomoże Panu nie tylko je zrozumieć, ale także pracować nad zmianą i poprawą umiejętności społecznych i jakości relacji interpersonalnych.

Witam Pana. Być może za Pana reakcjami w relacjach z ludźmi stoją jakieś doświadczenia z przeszłości. Może był Pan w przeszłości świadkiem lub uczestnikiem sytuacji z których wyniósł Pan doświadczenie, że różnica zdań i konfrontacja mogą być niebezpieczne. Czasami w takich doświadczeniach są sytuacje, w których doszło do przemocy. Po takim doświadczeniu pojawianie się lęku w innych sytuacjach może stanowić rodzaj zabezpieczenia by do "tego najgorszego" nie doszło. To co Pan opisuje o swoich uczuciach staje się zrozumiałe. Zarówno wycofanie jak i napięcie i zniecierpliwienie (kiedy musi Pan coś komuś tłumaczyć kolejny raz) świadczą o tym, że nie może Pan swobodnie powiedzieć swojego zdania lub o swoich uczuciach. Zapewne zwrócił Pan uwagę na używany przeze mnie tryb przypuszczający "być może", "może". Moje hipotezy może Pan sprawdzić w kontakcie ze specjalistą. Pozdrawiam Pana
http://piotrantoniak.pl/