Lęk przed ludźmi u 21-letniej osoby

Witam mam na imię Anna mam 21 lat, i uciążliwy problem?Niewiem czy to jest fobia, ale dręcza mnie moje leki, i nie umiem sobie poradzić z nimi w życiu codziennym, a więc przejdę do rzeczy.Najbardziej dokucza mi lek przed ludzmi jak machaja reka ponieważ cały czas wydaje mi się ze ktoś mnie uderzyl w nos.Przez chwile wiem o tym, że mnie nie uderzył, ale i tak coś mi koduje w głowie ze mnie uderzyl i czuje ból czyli takie promieniowanie w okolicy nosa, i później wpadam w szał zaczynam się drapac

Dzień dobry!
Z tego, co Pani pisze wynika, że odczuwany lęk wiąże się dla Pani ze sporym obciążeniem. Ustalanie diagnozy po kilku zdaniach wyjaśnień byłoby nieprofesjonalne i raczej by Pani nie pomogło. Pozwoli więc Pani, że nie odpowiem na pytanie, czy to co Panią dręczy można nazwać fobią. Proponuję by jak najszybciej udała się Pani do psychiatry na konsultację. Włączenie farmakoterapii i psychoterapii pomoże Pani uporać się z uciążliwymi objawami.
Powodzenia!

Pani problem wydaje się być uwarunkowany - tzn. wyuczony podczas jakiejś specyficznej sytuacji, która była na tyle silna, że pozostawiła swój "ślad" w Pani psychice. Ale proszę się nie martwić - jeżeli człowiek jest w stanie nauczyć się czegoś, to może się tego również oduczyć. Polecam udać się na spotkanie z psychologiem poznawczo-behawioralnym - w tym właśnie nurcie tego typu problemy można szybko, skutecznie i długotrwale przepracować i zniwelować. Wydaje mi się, że włączanie terapii farmakologicznej w tym akurat przypadku nie będzie konieczne. Powodzenia!