Lęk przed ludźmi, zaburzenia adaptacyjne i depresja

Witam. Za miesiąc kończę 18 lat. Boję się pełnoletności i boję się ludzi. Byłam dwa razy w szpitalu psychiatrycznym jednak czuję że i tak to mi nic nie daje . Rozpoznano u mnie zaburzenia adaptacyjne.Biorę leki na depresję i na uspokojenie ale mimo to siedzę w domu i czuję całkowity bezsens życia , nic mi się nie chce , mam ochotę się okaleczyć . U ludzi widzę zło , gdy patrzę na ich oczy czuję ich pobudki i emocje . Jest to bardzo uciążliwe dlatego unikam towarzystwa . Co mi jest!!! Pomocy ;(
KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!
Zaburzenia adaptacyjne są specyficznymi problemami natury psychicznej, które wymagają długotrwałej terapii. W ich leczeniu bardzo ważną rolę odgrywa nie tylko farmakoterapia, lecz również leczenie psychologiczne. Gorąco namawiam Panią na podjęcie psychoterapii, która umożliwi wypracowanie nowych zachowań, pozwalających lepiej radzić sobie z rzeczywistością. Warto również szczerze rozmawiać z najbliższymi, o tym Pani przeżywa, gdyż tylko wiedząc co dokładnie Pani czuje będą w stanie zapewnić Pani odpowiednie wsparcie. Pozdrawiam.

Witam,
Za miesiąc kończysz 18 lat, to oznacza, że jesteś jeszcze w fazie kryzysu rozwojowego. Czeka Ciebie nowy etap życia, który jak piszesz, napawa Cię lękiem, czujesz się bezradna i przygnębiona. Napięcie emocjonalne powoduje, że masz ochotę się okaleczać, ale co dalej? Piszesz, że dwukrotnie byłaś w szpitalu, a czy uczęszczasz na Terapię? W przypadku zaburzeń adaptacyjnych, które należą do grupy zaburzeń nerwicowych, skuteczna jest Psychoterapia Poznawczo-Behawioralna.