Lęk przed oddawaniem stolca w toalecie u 4-latka

Witam. Mój 4 letni synek od 2 lat robi siusiu do toalety ale kupkę robił do nie dawna w pampersa ponieważ bardzo się bał i wstrzymywał kupkę gdy siedział na toalecie , ale od dwóch dni nie zakładam mu pampersa bo od września idzie do przedszkola i chciała bym aby zaczął robić kupkę do toalety lub chociaż by do nocnika ale strasznie się zapiera i mówi że się boi , przekonywałam go już różnymi sposobami i nic , mówi że zrobi kupe ale do pampersa , mam pytanie co zrobić ? Bo nie mam pomysłu.

Proponuję spokojnie wysadzać dziecko na toaletę ( nie na nocnik - w przedszkolu nie ma nocników). w porach dnia kiedy dziecko robi kupkę. Ktoś musi być konsekwentny dla dobra dziecka, lepiej żeby był to rodzic.

Warto spróbować motywacji pozytywnej (nagród) oraz odwoływać się do wcześniejszych doświadczeń dziecka (np. gdy czegoś się bał, a po spróbowaniu okazało się, że potrafi sobie poradzić). Konsekwencja w niezakładaniu pampersa, przy jednoczesnym rozmawianiu z synkiem i wspieraniu go w próbach pokonania swojego strachu także powinna być pomocna. Warto także dopytać czego konkretnie malec się boi, spróbować innych metod (nakładka na sedes, ewentualnie zacząć od nocnika itp).