Lęk przed planowaniem drugiej ciąży

witam piszę do was ponieważ niewiem co zrobić otóż 3 lata temu urodziłam córeczkę teraz mąż bardzo pragnie drugiego dziecka zresztą ja też ale mam jakiś lęk o tym że dziecko może urodzić się jakieś chore że mi się może coś stać czy te objawy są czymś normalnym

Witam,

Czy pierwsze dziecko jest zdrowe? Lęki związane z własnym zdrowiem, porodem czy ze zdrowiem dziecka są dosyć częste. Być może odczuwa Pani sprzeczne uczucia w związku myślą o kolejnej ciąży, z jednej strony pragnie Pani kolejnej ciąży z drugiej zaś boi się czy sobie poradzi?
Dużo zależy od tego, jak doświadczyła Pani swojej pierwszej ciąży, okresu poporodowego, macierzyństwa w obecnej formie. To że boi się Pani kolejnej ciąży może wynikać z różnych przyczyn.
Jeśli by się nasilały, to może Pani skonsultować się z psychologiem.

Lęki najlepiej przepracować w psychoterapii. Zachęcam do zgłoszenia się do psychologa. Pomoże Pani poznać głębsze przyczyny leku i poradzić sobie z nimi.

Kobieta przed urodzeniem dziecka, przeżywa zawsze wątpliwości, obawia się jak będzie przebiegać ciąża, czy poród zakończy się pomyślnie i czy dziecko urodzi się zdrowe.
Myślenie negatywne pojawia się kiedy bierzemy pod uwagę kilka istotnych kwestii np. genetyczne problemy (dziedziczenie) i obawa, że dziecko może urodzić się niepełnosprawne, problemy zdrowotne matki, które mogą utrudnić donoszenie ciąży lub starszy wiek kobiety czego skutkiem mogą być nieprawidłowo przebiegające procesy rozdziału chromosomów tzw. aberracje chromosomowe – powodujące chorobę dziecka. Wtedy warto zastanowić się czy podjąć się decyzji o kolejnym dziecku.
Natomiast jeżeli wykluczamy powyższe zmienne – to drobne wątpliwości nie powinny zakłócić myślenia o powiększeniu rodziny.