Lęk przed podróżowaniem u 41-latka

witam ,mam 41 lat żonaty dzieciaty ,poukładane życie zawodowe ,praktycznie bez problemów na pierwszy rzut.A mianowicie od ok 15lat zmagam sie z problemem leków przed podróżowaniem czy to sam czy z kimś.Na samą myśl zaczyna mi latać ciśnienie ,nie mogę zasnąć jestem cały poddenerwowany ,zaraz robi mi się duszno czy też występuje kołatanie serca .Takie czarne wizje ,ze jak wyjadę to na pewno coś mi się stanie pod rodzę .Co prawda mam tez i fajne chwile jak wszystko ustępuję i jakiś czas jest OK.Proszę o pomoc lub nakierować mnie jak sobie z tym poradzić FACET 41 ZST

Dzień dobry,
Doradzałabym psychoterapię w nurcie poznawczo - behawioralnym i tutaj wystarczyłaby być może wersja krótkoterminowa. Terapia ta nastawiona jest bezpośrednio na usunięcie konkretnych objawów i jest najskuteczniejsza w przypadku fobii. Polecam Panu książkę "Lęk i fobia. Praktyczny podręcznik dla osób z zaburzeniami lękowymi' Edmund J. Bourne, Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podejrzewam, że mogłyby pomóc ćwiczenia wyobrażeniowe opisane przykładowo w tej książce. Jeśli dobrze zrozumiałam prowadzi Pan samochód i w związku z tym sądzę, że rokowania są dobre. Mam nadzieję, że wkrótce uda się Pan do specjalisty i wszystko wróci do normy.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/