Lęk przed pozostaniem samej w domu

Czy jest to normalne , że boję się być sama w domu szczególnie wieczorem ? Bardzo się boję , gdy muszę przejść z jednego pokoju do drugiego zwłaszcza w nocy . Nie wiem czym jest spowodowany mój lęk , nawet nie wiem konkretnie czego się boję . Próbuję walczyć z moim lękiem jednak nie potrafię , nie daję rady.

Dzień dobry!

Lęki, obawy są naturalne. Te uczucia to nasza naturalna ochrona przed niebezpieczeństwami. Osoby, które nie odczuwają lęku, strachu mogą z tego powodu znajdować się w niebezpiecznych sytuacjach. Każdy z nas odczuwa więc (niektórzy mniejszy, a inni nieco większy) strach przed ciemnością, byciem samemu, wyjściem z domu po zmroku, znalezieniem się w lesie czy nieznajomej dzielnicy, a także przed zwierzętami, wysokością czy głęboką wodą. Jednocześnie jednak sytuacja, którą Pani opisuje jest obiektywnie bezpieczna, a mimo to powoduje w Pani silne napięcie, niepokój, stres, utrudnia normalne funkcjonowanie. Dlatego warto skonsultować się z psychologiem, zastanowić wspólnie, czy jest coś, może wywoływać lub potęgować Pani lęk, jak można go zaakceptować oraz sobie z nim radzić.

Pozdrawiam!

Witam. Lęki pełnią w życiu ważną rolę. Czasem informują nas o czymś na czym nam bardzo zależy. Obawiamy się wtedy, że coś utracimy. Może jest tak i w Pani przypadku. Warto porozmawiać o swoich lękach z psychologiem. On zdecyduje na ile jest to poważny problem. Pozdrawiam