Lęk przed psychoterapią

Witam. Kiedy psycholog moze odmówic współpracy z pacjentem? Czy psychoterapia moze byc skuteczna bez leczenia farmakologicznego i wizyty u psychiatry??Boje sie isc do psychiatry, nie umiem sie otworzyc pezed terapeuta a co dopiero psychiatra. Prosze o odpowiedz.

Bardzo często jest tak, że pacjenci podejmują i kontynuują psychoterapię bez wspomagania się lekami. Bywa, że stosowanie leków wręcz utrudnia pracę nad sobą w procesie psychoterapii (część środków może wpływać na utrudniony kontakt z własnymi emocjami).
Jeśli obawia się Pani kontaktu z psychiatrą, może Pani zacząć od wizyty u psychologa/psychoterapeuty i wspólnie z nim rozważyć, jaka forma leczenia byłaby najlepsza dla Pani.
Psychoterapeuta może zdecydować, że nie podejmie się terapii z daną osobą (powinien wtedy pokierować do innego specjalisty), jeśli nie czuje się kompetentny w danym obszarze zgłaszanych trudności.

Witam,
Psychoterapeuta może odmówić współpracy z pacjentem, gdy zdaje sobie sprawę, że inny specjalista będzie bardziej kompetentny, udzieli lepszego wsparcia. Powinien wtedy wskazać innego specjalistę.
Do podjęcia psychoterapii nie jest konieczna wizyta u psychiatry. Zachęcam do kontaktu ze specjalistą psychoterapeutą i wspólne zastanowienie się nad najlepszymi dla Pani formami wsparcia.
Serdecznie pozdrawiam,

Dzień dobry, psycholog może odmówić współpracy z pacjentem w sytuacji kiedy uzna, że z różnych przyczyn nie będzie mu w stanie pomóc i wtedy powinien wskazać pacjentowi innego terapeutę. Postawa taka wynika z troski o pacjenta. Co do leczenia farmakologicznego - tak, psychoterapia może być skuteczna bez takiego leczenia, zależy to od rodzaju i stopnia zaburzeń. Pozdrawiam.