Lęk przed publicznym wystąpieniem u nastolatka

Witam . Mam ogromny problem z czytaniem na głos w klasie . Gdy dochodzi do tego momentu , że mam rozpocząć czytać , serca zaczyna mi szybciej bić co powoduje , że po paru przeczytanych zdaniach bardzo trudno mi się czyta (to jest straszne uczucie ) . Gdy jestem sam lub ze znajomymi problemu wgl. nie ma . Teraz przed każdym czytaniem boję się tego uczucia , że zacznie mi bić serce coraz szybciej i się zatnę . Proszę o pomoc .
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Najprawdopodobniej jest to wynik tremy. Jest to dość subiektywne odczucie jednak dotyczy wielu ludzi. Aby ją przezwyciężyć należy pokonać swój lęk.

Witam,

opisane objawy wskazują na lęk społeczny, zalecałabym psychoterapię CBT. Terapia poznawczo - behawioralna, jest to metoda leczenia zaburzeń lękowych, nerwicowych i depresyjnych, o określonej strukturze, ukierunkowana na cele i problemy pacjenta "tu i teraz", terapeuta i pacjent współpracują razem nad zidentyfikowaniem i zrozumieniem problemu w kontekście związku jaki występuje pomiędzy myślami, emocjami i zachowaniem danej osoby. Proces terapeutyczny polega na modyfikacji sposobu myślenia i przekonań - to wpływa na rodzaj i natężenie odczuwanych emocji oraz zachowanie.

Pozdrawiam