Lęk przed samotnością po śmierci ojca

Mama(57l),od śmierci jej ojca(1rok),zaczęła się panicznie bać zostawać sama w domu,nawet na piętrze czy pokoju (wieczorami).Zapalała wszędzie światło i niepozwalała gasić.Latem wydawało się że jest już lepiej,ale teraz(jesień) nawróciło (lub wcale nie było lepiej).Wcześniej też bała się/nie lubiła np oglądać strasznych scen/filmów ale teraz wręcz absurd.Potrafi godzinami siedzieć u córki,lub wymyśla np jazdę pociągiem >100km(po pracy)do męża(miał przyjechać do mnie)żeby nie została sama kilka h.

Witam,
Okres żałoby po stracie najbliższej osoby- matki, ojca, męża, żony przyjmowany jest jako dopuszczalny w czasie około roku od momentu takiego smutnego wydarzenia. Po tej umownej granicy czasowej, jeśli występują stany lękowe (i /lub obniżony nastrój) mamy doczynienia z efektami przedłużającej się żałoby.Z tego co Pan pisze, mama ma dosyć silne stany lękowe, które nie ustępują. Radziłabym skonsultować mamę z lekarzem psychiatrą w celu określenia dokładnej diagnozy i wdrożenia ewentualnego leczenia. Warto również udać się po pomoć do psychologa lub psychoterapeuty w celu szybszego odzyskania stanu równowagi przez mamę i powrotu do codzienności.
Pozdrawiam
Sylwia Nowak

Dzień dobry!

Mama powinna skonsultować się z psychologiem i/ lub lekarzem psychiatrą, aby otrzymać wsparcie i pomoc terapeutyczną w procesie żałoby, uniknąć konsekwencji żałoby powikłanej, utrwalania się stanów lękowych, depresyjnych itp. Mogą Państwo zgłosić się np. do Poradni Zdrowia Psychicznego.

Pozdrawiam!