Lęk przed śmiercią członków rodziny

Nie mogę się pogodzić z tym ze kiedyś członkowie mojej rodziny umrą. Że kiedyś ich nie będzie , że ich zabraknie. Cały czas płacze i jestem smutna. Nie mogę sobie wytłumaczyć że to kiedyś musi się stać , nie mogę o tym zapomnieć. Nie wiem co mam robić.
ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie! Drogą wirtualną niestety nie da się postawić żadnej diagnozy, niemniej jednak objawy, o których napisałaś, mogą świadczyć o różnych problemach emocjonalnych. Lęk przed śmiercią bliskich, smutek, przygnębienie, płaczliwość mogą być oznaką zaburzeń depresyjnych, lękowych (nerwicy) albo mieszanych zaburzeń depresyjno-lękowych. Warto, byś porozmawiała z kimś bliskim o swoich obawach i niepokojach i osobiście skonsultowała się ze specjalistą – psychologiem albo psychiatrą. Pozdrawiam!

Dzień Dobry Pani,

Sugerowałabym Pani zwyczajną rozmowę z psychologiem, którym mogłaby Pani przepracować swój lęk.

Życzę Pani wszystkiego najlepszego,
irena.mielnik.madej@gmail.com

Witam,

Lęk przed śmiercią jest jednym z najpierwotniejszych lęków ludzkich. Śmierć to nierozłączny element życia, ale pomimo tego wciąż stanowi temat taboo. Ten lęk jest tak dojmujący gdyż dotyczy czegoś, nad czym nie mamy kontroli, śmierć to bowiem wielka niewiadoma. Nikt nigdy wyraźnie nie powiedział, co nas czeka po śmierci i czy w ogóle coś jest po tzw. „po drugiej stronie”… To w nas budzi zakłopotanie i lęk. Boimy się nie tylko własnego cierpienia i samego procesu umierania, ale statystycznie częściej boimy się śmierci naszych bliskich i emocji z tych związanych. Istnieje nawet jednostka chorobowa która nazywa się "tanatofobią". Jest to jedna z odmian specyficznych fobii. Osoby cierpiące na tę fobię, jeśli tylko pomyślą o śmierci, odczuwają wręcz fizyczne tego skutki: przyspiesza im tętno, pojawiają się duszności i nadmierna potliwość, ich ciało obejmuje paraliż, odczuwają bóle i zawroty głowy, jak również nieuzasadniony paniczny niepokój. Może to prowadzić do unikania wszelkich miejsc związanych ze śmiercią jak też selekcjonowaniem informacji na jej temat. Osoby cierpiące na ten specyficzny rodzaj fobii wypierają myśli o śmierci. Tanatofobia może współwystępować wraz z lękiem przed ciężka chorobą (nozofobia), zaburzeniami somatyzacyjnymi i hipochondrią. Postawienie diagnozy tanatofobii leży po stronie psychiatry. Terapia lęku przed śmiercią, powinna opierać się głównie na psychoterapii. Najskuteczniejszymi nurtami psychoterapii stosowanymi w leczeniu tanatofobii jest terapia poznawczo-behawioralna oraz terapia psychodynamiczna. W celu łagodzenia objawów lęku i depresji, stosuje się także leki anksjolityczne i przeciwdepresyjne. Dobrze jest czasem w naszym życiu przystanąć nad ulotnością rzeczy i przemijaniem, by lepiej docenić to, co mamy. Kiedy jednak takie myśli stają się uciążliwe, obsesyjne i paraliżują – należy niezwłocznie udać się do poradni psychologicznej lub lekarza rodzinnego. Jeśli jest tak w Pani przypadku zachęcam do takiego kontaktu.

Pozdrawiam

Karolina Kapias
www.strefarozwoju.org.pl