Zapytaj lekarza

1 , 0 2 6 , 0 3 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Lęk przed szkołą i brak zrozumienia ze strony rówieśników

Witam. Mam 14 lat i po wakacjach idę do 2 klasy gimnazjum. Od samego początku nie lubiłam swojej szkoły, bo nie mogłam tam znaleźć swojej "bratniej duszy". Po jakiś dwóch miesiącach, moi znajomi zaczęli mnie wyzywać, bo mam inny gust i styl. Skończyło się na moim lęku przed szkołą. Zrobiłabym naprawdę wszystko, żeby tylko tam się znaleźć. Bywało tak, że prowokowałam wymioty. Co mogę na to poradzić? Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
KOBIETA, 14 LAT ponad rok temu

Jak odróżni reakcję depresyjną od depresji?

Mgr Kamila Drozd Psycholog
80 poziom zaufania

Witam serdecznie! Przez Internet nikt Cię nie zdiagnozuje, ale Twoje problemy i lęk przed szkołą może się przekształcić nawet w fobię szkolną, o czym świadczy chociażby to, że za wszelką cenę chcesz unikać szkoły, a nawet szukasz pretekstu, dla którego możesz nie pójść do szkoły. Prowokujesz wymioty, bo nie radzisz sobie z lękiem. Rozumiem, że jest Ci trudno odnaleźć się w klasie, kiedy nie masz koleżanek i kolegów, znajomi się z Ciebie śmieją i wyzywają Cię. Pamiętaj jednak, że ich zachowanie to rodzaj przemocy, do której nie powinno dojść. Problem możesz zgłosić wychowawcy. Ponadto powinnaś na ten temat porozmawiać ze swoimi rodzicami, by wspólnie z nimi zastanowić się, jak możecie rozwiązać tę trudną dla Ciebie sytuację. Nie udawaj, że nie ma problemu i nie zamykaj się w sobie. Daj sobie pomóc. Wsparcia możesz również szukać u pedagoga/psychologa szkolnego albo pod numerem telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży (http://www.116111.pl/). Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Psycholog społeczny, autorka wielu publikacji dotyczących rozwoju osobistego oraz warsztatów z doradztwa zawodowego i komunikacji międzypłciowej.
0

Dzień Dobry,

Zainicjować rozmowę z Osobą, która jest decyzyjna i która miałaby możliwość na nowo umożliwić naukę w szkole, o którą chodzi...

Życzę powodzenia! irena.mielnik.madej@gmail.com

Psycholog, trener w zakresie rozwoju osobowości
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy