Lęk przed uzależnieniem od alkoholu u partnera

Martwię się trochę o mojego chłopaka.Co piątek ma potrzebę wypicia kilka piw(nawet 4-5).Często też w soboty wychodzimy na spotkanie ze znajomymi i tam również nie stroni od alkoholu.Nie upija się jednak,bo ma tzw. mocną głowę.Najbardziej mnie martwi jednak ten co piątkowy rytuał..Miałam ojca alkoholika i trochę mnie to przeraża,boje się że jest na prostej drodze do uzależnienia.Rozmawiam z nim,jednak nie widzi problemu,lubi piwo i twierdzi że potrzebuje się zrelaksować po tygodniu ciężkiej pracy

Witam serdecznie. W uzależnieniu nie chodzi o ilość wypijanego alkoholu ale o motywy po jego sięgnięcie, co za tym idzie tzw mocna głowa nie chroni przed uzależnieniem. W internecie jest dostępny kwestionariusz Heilmana warto się z nim zapoznać i zobaczyć jak picie Pani chłopaka wygląda. Niedawno był dostępny na stronce ośrodka leczenia uzależnień w Czarnym Borze. Pozdrawiam.

Tak zwana "mocna głowa", czyli wzrost tolerancji na spożywany alkohol jest jednym z objawów uzależnienia od alkoholu, dlatego na pewno nie powinni to uspokajać, a raczej niepokoić. Podobnie jest z rytuałem picia. Model picia u uzależnionych od alkoholu jest różny. Jedni piją codziennie, inni raz lub dwa w tygodniu, a inni raz na pół roku w tzw. ciągach czyli przez tydzień, dwa lub dłużej. Uzależnienie m.in. powoduje przymus picia i zaburzenie kontroli zaprzestania picia. Bez konsultacji trudno jest ocenić, czy Pani partner pije za dużo, czy szkodliwie, czy jest już uzależniony. Mogę jedynie polecić Państwu wizytę u specjalisty, a na początek namówienie partnera do wypełnienia tzw. audytu, kwestionariusza dostępnego w internecie, który skłoni Pani chłopaka - mam nadzieje - do refleksji. Nic jednak nie zastąpi rozmowy w gabinecie (nawet Skypie) i odpowiedniej diagnozy postawionej przez specjalistę psychoterapii uzależnień. Póki co proszę powiedzieć partnerowi o tym, co Panią niepokoi. Proszę się jednak na początku przygotować na serię zaprzeczeń - " piję tyle co inni", " nie mam problemu" itp. Pozdrawiam. Edyta Szafran, specjalista terapii uzależnień w procesie certyfikacji PARPA

Proszę jednak o zachowanie spokoju. Nie każda osoba, która ma model picia podobny do modelu picia Pani chłopaka jest uzależniona. Nie należy wyciągać pochopnych wniosków, przed konsultacją ze specjalistą. Wiele osób pijących dużo nie spełnia odpowiednich kryteriów (objawów) uzależnienia od alkoholu. Nie powinno się jednak bagatelizować tego problemu, ponieważ takie postępowanie może prowadzić do uzależnienia w przyszłości.

Witam Panią. Na początku chcę napisać, że ma Pani prawo odczuwać obawy w związku z piciem alkoholu przez swojego partnera. Z pewnością zainwestowała Pani emocjonalnie w ten związek. Wspomniała Pani też o doświadczeniu z domu rodzinnego, co dodatkowo może w Pani potęgować lęk (po prostu wie Pani co znaczy doświadczać picia bliskiej osoby). Oprócz tego Pani partner weekendy zaczyna poświęcać na picie a tym samym nie na Waszą relację. To jedna perspektywa - to Pani osobiste doświadczanie tego co on robi. Druga perspektywa równie ważna to skala tego problemu. Potrzebne jest spotkanie ze specjalistą, żeby ocenić go właściwie. Może Pani zaproponować partnerowi taką wizytę u specjalisty terapii uzależnienia od alkoholu. Można to porównać do zdjęcia rentgenowskiego. Jeśli jest tak jak mówi Pani partner nie będzie się czym martwić, jeśli jest jednak inaczej być może w porę uda się zaradzić poważnym problemom. Jeśli partner odmówi sama może Pani skorzystać z pomocy takiej poradni, gdzie jest program dla osób bliskich, którzy doświadczają picia bliskiej osoby (a u Pani to już drugie takie doświadczenie). Pozdrawiam Panią