Lęk przed wizytą u psychologa

Na pewno nie chce w tym ciągle tkwić bo im dłużej w tym jestem tym bardziej mnie to dobija, boje się pójść do psychologa, nikomu oprócz tej mojej przyjaciółki nie mówię co mi jest, no oprócz tego czego boje sie jej powiedzieć, ona sama mi proponowała bym udała sie do jakiegoś specjalisty ale ja odczuwam lęk przed taką wizytą, nie umiem się zwierzać obcym ludziom.

Pozdrawiam serdecznie!
Karolina Drelich

Witam,
Być może uspokoi Cię wiedza, jak wygląda psychoterapia.
Pierwsze spotkanie ma charakter konsultacji, której celem jest poznanie klienta i problemów, których doświadcza. Czego się spodziewać?
Ja pytam klienta, dlaczego akurat teraz przyszedł na terapię, w jakich konkretnych sytuacjach przejawia się jego problem, jakie ma oczekiwania. Dopytuję też o stan zdrowia, sytuację rodzinną i zawodową. Często proszę o wypełnienie jakiegoś kwestionariusza badającego np. objawy depresji lub lęku.

Pod koniec tego spotkania psycholog powinien powiedzieć Ci, jak rozumie Twój problem i jak najlepiej można Ci pomóc. Jeśli zaproponuje terapię, powie na czym będzie polegać i jak długo może potrwać.

Nie obawiaj się mówić o sobie. Terapeutę obowiązuje tajemnica terapii co oznacza, że nie ma on prawa bez zgody klienta ujawnić faktu, że pozostaje on w psychoterapii, ani udzielać informacji innym osobom. Psychoterapeuta może naruszyć tę tajemnicę jedynie wtedy, gdy wymaga tego ochrona życia lub zdrowia innych lub samego klienta lub gdy zostanie zwolniony przez sąd lub prokuratora od obowiązku zachowania tajemnicy.
Tutaj wskazówki, jak znależć właściwą osobę:
https://martadziekanowska.wordpress.com/2014/09/29/76/
Pozdrawiam,
Marta Dziekanowska