Lęk przed wychodzeniem z domu i kontaktem z ludźmi - czy to nerwica natręctw?

Co mam zrobić? Mam chyba nerwicę natręctw. W mojej głowie cały czas są myśli dotyczące sytuacji, które boje się, że się zdarzą. Strasznie boję się wychodzić z domu, na uczelnię czy iśc do sklepu. Mam straszne wyobrażenia typu boję sie pójść do sklepu, bo wyobrażam sobie, że coś kradnę i uciekam, a w życiu bym czegoś takiego nie zrobiła. Albo na uczelni, że zaczynam sie kłocić z wykładowcą. Boję się również upokorzenia w mojej rodzinnej miejscowości. Mam myśli o tym, że mówię niestworzone rzeczy do moich sąsiadów i przez to strasznie boję się wychodzić z domu na autobus, ponieważ zawsze kogoś spotykam. Co mam zrobić? Wiem, że są to nierealistyczne wyobrażenia, jednak cały czas o tym myślę i się boję, że sytuacje te sie wydarzą.

Witam Panią,
Opisane przez Panią natrętne myśli i wyobrażenia są bardzo
niepokojące, gdyż mogą negatywnie wpływać
na podejmowane przez Panią decyzje i zachowanie.
Objawy, które Pani opisuje mogą wskazywać na zaburzenia
obsesyjno-kompulsyjne.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas
osobistej konsultacji po wnikliwym przyjrzeniu się różnym
sytuacjom i wydarzeniom na przestrzeni Pani życia.
Nerwica natręctw należy do grupy zaburzeń lękowych,
tzw. „błędnego koła”.
Również towarzyszące jej obsesyjne myśli nasycone są
bardzo wysokim poziomem lęku.
„Błędne koło nerwicowe” polega na między innymi na tym ,
że objawy, takie jak lęk czy przymus wykonania czegoś lub unikania
jakiegoś zagrożenia, są nieustanie podtrzymywane, bowiem próby
zaniechania tego rodzą jeszcze bardziej przeraźliwy lęk.
Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne nie tylko komplikują
i dezorganizują życie ale też przynoszą poczucie
niepewności i zagubienia, hamują aktywność społeczną
i utrudniają normalne funkcjonowanie w społeczeństwie,
zabierając tym samym całą radość życia.
Żeby Pani pomóc, trzeba poznać dokładnie naturę Pani natrętnych
myśli budzących lęk i przerażenie i na tej podstawie opracować
właściwą metodę terapii.
Dlatego zachęcam Panią do podjęcia odpowiedniej
psychoterapii, która naprowadza na zmianę powstałych
uwarunkowań, w wyniku czego zostanie wypracowane
właściwe reagowanie i zachowanie, a Pani odzyska
spokój, równowagę wewnętrzną i umiejętność
konstruktywnego kontrolowania własnego życia .
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl