Zapytaj lekarza

1 , 0 2 3 , 1 3 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Lęk przed wychodzeniem z domu i kontaktem z ludźmi - czy to nerwica natręctw?

Co mam zrobić? Mam chyba nerwicę natręctw. W mojej głowie cały czas są myśli dotyczące sytuacji, które boje się, że się zdarzą. Strasznie boję się wychodzić z domu, na uczelnię czy iśc do sklepu. Mam straszne wyobrażenia typu boję sie pójść do sklepu, bo wyobrażam sobie, że coś kradnę i uciekam, a w życiu bym czegoś takiego nie zrobiła. Albo na uczelni, że zaczynam sie kłocić z wykładowcą. Boję się również upokorzenia w mojej rodzinnej miejscowości. Mam myśli o tym, że mówię niestworzone rzeczy do moich sąsiadów i przez to strasznie boję się wychodzić z domu na autobus, ponieważ zawsze kogoś spotykam. Co mam zrobić? Wiem, że są to nierealistyczne wyobrażenia, jednak cały czas o tym myślę i się boję, że sytuacje te sie wydarzą.
KOBIETA, 23 LAT 3 miesiące temu

Rozwój intelektualny dziecka autystycznego

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu. Obejrzyj film i dowiedz się więcej o rozwoju intelektualnym dziecka z autyzmem.

Witam Panią, Opisane przez Panią natrętne myśli i wyobrażenia są bardzo niepokojące, gdyż mogą negatywnie wpływać na podejmowane przez Panią decyzje i zachowanie. Objawy, które Pani opisuje mogą wskazywać na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas osobistej konsultacji po wnikliwym przyjrzeniu się różnym sytuacjom i wydarzeniom na przestrzeni Pani życia. Nerwica natręctw należy do grupy zaburzeń lękowych, tzw. „błędnego koła”. Również towarzyszące jej obsesyjne myśli nasycone są bardzo wysokim poziomem lęku. „Błędne koło nerwicowe” polega na między innymi na tym , że objawy, takie jak lęk czy przymus wykonania czegoś lub unikania jakiegoś zagrożenia, są nieustanie podtrzymywane, bowiem próby zaniechania tego rodzą jeszcze bardziej przeraźliwy lęk. Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne nie tylko komplikują i dezorganizują życie ale też przynoszą poczucie niepewności i zagubienia, hamują aktywność społeczną i utrudniają normalne funkcjonowanie w społeczeństwie, zabierając tym samym całą radość życia. Żeby Pani pomóc, trzeba poznać dokładnie naturę Pani natrętnych myśli budzących lęk i przerażenie i na tej podstawie opracować
właściwą metodę terapii. Dlatego zachęcam Panią do podjęcia odpowiedniej psychoterapii, która naprowadza na zmianę powstałych uwarunkowań, w wyniku czego zostanie wypracowane właściwe reagowanie i zachowanie, a Pani odzyska spokój, równowagę wewnętrzną i umiejętność konstruktywnego kontrolowania własnego życia . Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie, to zapraszam do kontaktu. Istnieje możliwość konsultacji online, np. za pośrednictwem komunikatora Skype. Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz, psycholog, e-mail: psycholog24x@gmail.com tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl

Psycholog specjalizujący się w pracy z dziećmi z zaburzeniami wieku rozwojowego.
umów wizytę 0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy