Lęk przed wychodzeniem z domu u 16-latki

Witam. moja siostra w przyszłym roku skoczy 16 lat (pójdzie do pierwszej klasy szkoły średniej) Zauważyłem u niej wspólnie z rodzicami, że jej rozwój nie przebiega w prawidłowy sposób. Otóż oprócz jej lęku przed wychodzeniem z domu-tłumaczy, że nie chce wyjść oraz niechęci spotykania się ze znajomymi (Nigdzie nie pojedzie, ani nie pójdzie sama, zazwyczaj tylko z rodzicami) to jeszcze nie zachowuje się jak na nastolatkę przystało...dodam jeszcze, że ma indywidualny system nauczania w gimnazjum
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Opisane objawy mogą wskazywać na agorafobię.
Postawienie diagnozy nie może się jednak opierać o krótki opis na forum i Państwa interpretację zachowań siostry/córki.
Wskazana jest konsultacja z psychologiem.
Warto to zrobić przed ukończeniem 16ego roku życia dziewczynki. Po ukończeniu 16 r.ż. na leczenie i wszelkie konsultacje poza zgodą rodziców wymagana będzie także zgoda dziewczyny. Jeśli więc nie będzie Ona miała chęci do leczenia (w przeciwieństwie do rodziców), to ostatecznie o rozpoczęciu leczenia i niejako przymuszeniu do leczenia może zdecydować sąd.