Lęk przed wyjściem z domu i agorafobia

Witam mój problem polega na tym że leczę się od 3 lat na agorafobie ale nadal mam lęk przed wyjściem z domu mimo leczenia i tak nie wychodzę z domu jedynie do pobliskiego sklepu mam już dosc mój psychiatra proponuje psychoterapie ale nie dojade tam.chcemy mieć dziecko ale boje się czy dam radę.Partner mówi że ciążą mi pomoże że właśnie dla dziecka wkońcu się przełamie i wyjde z domu.Czy to jest opowiedni czas na ciążę (mam 35lat) czy mogę leczyć się w trakcje ciąży czy lepiej nie planować ciąży?

Dzień dobry!

Psychoterapia jest właściwym i koniecznym elementem leczenia stanów lękowych i fobii, szczególnie jeśli nie zauważa Pani znaczącej poprawy po 3 latach wyłącznie przyjmowania leków. Decyzja o staraniach o ciążę oczywiście należy do Państwa, warto jednak przedyskutować ją zarówno z lekarzem (psychiatra i ginekolog), jak i z psychologiem. Okres ciąży i pojawienie się na świecie dziecka jest wydarzeniem bardzo emocjonalnym, wymagającym i stresującym, staje się przyczyną chwilowego pogorszenia kondycji, osłabienia, spadku nastroju dla wielu kobiet (depresja poporodowa, baby blues, lęki o dziecko itp.). Z pewnością, aby jak najlepiej przygotować się do tego wyzwania, najpierw warto zaopiekować się sobą, swoją kondycją i swoim zdrowiem.

Pozdrawiam!

W przypadku lęku przed wyjściem z domu psychoterapia jest bardzo dobrym pomysłem, szczególnie jeśli farmakoterapia nie przynosi oczekiwanego skutku. Być może dobrym rozwiązaniem byłoby skorzystanie z wizyt domowych, przynajmniej w początkowej fazie? Niektórzy terapeuci oferują taką usługę. Polecam terapię poznawczo-behawioralną, która jest bardzo skuteczna w przypadku opisanych problemów.
Jeśli chodzi o dziecko, jest to decyzja, którą muszą Państwo podjąć wspólnie z małżonkiem, najlepiej w konsultacji z lekarzem prowadzącym. Proszę pamiętać jednak, że dziecko nie jest remedium na lęk, wymaga sporo zaangażowania i energii. Być może mogłaby Pani liczyć na wsparcie innych osób (rodziny) w przypadku ewentualnych trudności?

Pozdrawiam!

Dzień dobry,

Ciąża jako sposób na leczenie agorafobii nie jest najlepszym pomysłem.
Proszę skorzystać z propozycji lekarza psychiatry i podjąć się leczenia psychoterapią.
Jak rozumiem, jakoś do lekarza psychiatry udaje się Pani dotrzeć; więc dotarcie na psychoterapię - pomimo obaw i lęków - też się Pani uda (czy to samej, czy ze wsparciem bliskiej osoby).