Lęk przed wymiotowaniem

Witam. Mam dość nietypowy problem a dokładnie męczy mnie lęk przed wymiotowaniem... Codziennie strasznie się boję że będę wymiotować, a gdy przybywam w obecności osoby która to robi zaczyna mi walić serce, zatykam uszy i cała się trzęsę. Mam 15lat i codziennie zadaje mojej mamie po tysiąc razy pytanie czy ja nie będę wymiotować i czy ona również. Bardzo mnie to męczy i proszę o pomoc jak mogę sobie z tym radzić? Oprócz tego cierpie na nerwice i biore leki antydepresyjne.
15 LAT ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Lęk przed wymiotowaniem lub/i przebywaniem w pobliżu osób wymiotujących świadczy o emetofobii. Jest to izolowany rodzaj fobii, w wyniku której może dojść do zaniku życia towarzyskiego i lęku przed pojawianiem się w miejscach publicznych (z obawy, że ktoś mógłby niedaleko wymiotować). Myślę, że branie leków antydepresyjnych w tak młodym wieku nie jest wyjściem z sytuacji. Według mnie, powinnaś razem z rodzicami rozważyć konsultację u dobrego psychoterapeuty. Niewykluczone, że źródłem Twoich dolegliwości są problemy emocjonalne, dlatego warto też zastanowić się nad terapią rodzinną.
Pozdrawiam!

Lęk, który Pani opisuje, prawdopodobnie jest ściśle związany z Pani nerwicą. Proszę go nie bagatelizować, sama Pani wie najlepiej, jak bardzo przeszkadza on w codziennym funkcjonowaniu. Koniecznie proszę to skonsultować ze swoim lekarzem, aby mógł dobrać odpowiednie leki.