Lęk przed wystąpieniem zagrożenia zdrowia

Dzień dobry, mam na imię Ania i mam 21 lat. Mój problem jest chyba na podłożu psychicznym. Trwa to od paru lat. Jeśli mi się coś stanie, wmawiam sobie przez jakiś czas pewne rzeczy. Jakiś tydzień temu, kiedy jadłam nie mogłam przełknąć pokarmu, zatrzymał mi się, dopiero po jakimś czasie go połknęłam. Od tego czasu kiedy coś jem boje się że nie półkę, boje się jeść. Cały czas myślę o tym.. Co mi jest? Nie mogę przestac myśleć o czymś jeśli coś mi się przytrafi. Proszę o poradę....

Słusznie podejrzewa Pani u siebie zaburzenie lękowe (dawniej: nerwica), ale do jego potwierdzenia konieczne jest specjalistyczne badanie przez lekarza psychiatrę. Jego celem byłoby wykluczenie ewentualnych przyczyn somatycznych (być może potrzebne będą jakieś dodatkowe konsultacje i badania, ale nie jest to zawsze konieczne), oraz dokładne badanie psychiatryczne w celu zdefiniowania zaburzenia i zaproponowania odpowiedniego postepowania (farmako- i/lub psychoterapia). Pozdrawiam.