Lęk przed zachorowaniem na schizofrenię

obawa przed schizofrenią Witam mam 18 lat od jakiegoś miesiąca źle się czuje moje objawy to -ciągłe myślenie o schizofrenii, uważam że ją mam -budzenie się nad ranem -płytki sen nad ranem -wrażenie że się dziwnie zachowuje -uczucie inności świata -brak poczucia czasu -brak apetytu ciągle myślę że mam początki lub mam schizofrenię. Czy to może być ta choroba?

Wczesne budzenie się i płytki sen to często objawy nadmiernego napięcia i lęku. Przy silnym lęku może pojawiać się także poczucie odrealnienia, czyli postrzeganie inności świata albo zaburzona percepcja czasu.

Umysł w lęku nastawiony jest na szukanie zagrożenia i wyłapywanie rzeczy czy zachowań, które mogą świadczyć o owym zagrożeniu. Jeśli boję się pająków, to w kłaczku kurzu w kącie pokoju zobaczę pająka. Jeśli boję się zawału, to normalne szybsze bicie serca po wysiłku mogę zinterpretować jako oznaki nadchodzącego zawału. Jeśli z kolei boję się zachorowania na schizofrenię, to budzenie się nad ranem i nadmierne napięcie może być dla mnie sygnałem jej początków...

Proponuję nie gdybać, bo bardzo łatwo sobie "nawkręcać" różne rzeczy. Zamiast tego warto umówić się do psychiatry i poprosić o postawienie diagnozy - wtedy będzie Pan miał jasność.

Pozdrawiam!

Witam Pana!
Objawy które Pana niepokoją nie są charakterystyczne dla schizofrenii, dlatego tutaj chciałabym Pana uspokoić, że prawdopodobnie nie cierpi Pan na tą chorobę. Warto dla pewności skonsultować swoje obawy z lekarzem psychiatrą, który postawi jednoznaczną diagnozę i w razie potrzeby wdroży niezbędne leczenie.

Pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry, objawy o których pan pisze mają prawdopodobnie inną przyczynę niż schizofrenia. Zastanawia fakt, że tak bardzo lęka się pan zapadnięcia na tę chorobę, myślę że warto się temu przyjrzeć. Zachęcam do konsultacji psychologicznej. Pozdrawiam.

Witam,
zaburzenia lękowe jakie mają miejsce w Pani przypadku, prawdopodobnie nie są objawem schizofrenii.
Natomiast objawy które Pan opisuję z pewnością wymagają konsultacji psychiatrycznej bądź psychologicznej.
Proszę nie zwlekać tylko umówić się na wizytę. Odpowiednio dobrane leczenie zaowocuje lepszym Pana funkcjonowaniem i uwolni od napięcia, które w tej chwili Panu towarzyszy.

życzę powrotu do równowagi
pozdrawiam serdecznie
Aneta Kaluba
www.zmianamyslenia.pl