Zapytaj lekarza

1 , 0 0 9 , 6 1 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Lęk przed zatłoczonymi miejscami

Natalia,mam 18 lat,zawsze byłam bardzo cicha i nieśmiała.Unikam miejsc w których jest dużo ludzi.Lęk tak mnie obezwładnia że nie rozmawiam z grupą ludzi,czasem udaje mi się rozmowa z jedną osobą na raz,ale to ta osoba mówi a ja głównie słucham.Wystąpienia publiczne,czy odpowiedzi na lekcji,nawet tylko w obecności nauczyciela są katastrofą,nie mogę nic powiedzieć.Od ok pół roku chodzę do psychologa,ale nawet jemu nie potrafię mówić wszystkiego.Czy powinnam iść do psychiatry?
KOBIETA, 18 LAT ponad rok temu

Lęk, o którym piszesz ma charakterystykę lęku fobicznego (fobia społeczna). Z takimi zaburzeniami najlepiej "radzi sobie" terapia poznawczo-behawioralna. Nie wiem do jakiego psychoterapeuty chodzisz (w jakim nurcie prowadzi spotkania), ale warto jest aby wprowadził on techniki poznawczo-behawioralne do Waszej terapii.
Wizyta u psychiatry i podjęcie farmakoterapii może być o tyle słuszna, że obniży fizjologicznie poziom lęku (ale nie zniweluje go całkowicie), co może pomóc w lepszym oddziaływaniu psychoterapii. Jednakże podjęcie farmakoterapii powinno być w tym momencie ostatecznoscią, jeśli Pani nie radzi sobie z lękiem w ogóle. Pozdrawiam.

umów wizytę 0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety