Lęk separacyjny u 16-miesięcznego dziecka

Lęk separacyjny Witam Do pracy wróciłam 4 miesiące temu, mój syn ( 16 miesięcy) od kilku dni bardzo reaguje płaczem kiedy chce wyjść z domu do pracy, a jak już wrócę to nie odstępuje mnie na krok. Jak w takich momentach powinnam się zachowywać ?kilka razy po prostu wyszłam tzw. cichaczem kiedy babcia odwróciła jego uwagę, ale czuję że to nie jest dobre rozwiązanie i nie powinnam tak robić. pozdrawiam

Mgr Anna Rossa Psycholog, Katowice

Płacz przy wychodzeniu, to jedyny sposób dla syna, w jaki może Pani opowiedzieć o tym, że mu się to nie podoba.:-) To normalna reakcja na tak dużą zmianę w jego życiu. Po pewnym czasie powinien przywyknąć do tego, że Pani wychodzi, ale wraca i będzie spokojniejszy. Nie ma co wychodzić po kryjomu, to może wzmóc jego frustrację i zmniejszyć zaufanie do babci.

Psychologia

Tego rodzaju opuszczanie bez pożegnania jest bardzo złym rozwiązaniem, być może dlatego teraz syn tak bardzo obawia się, że gdy spuści Panią z oczy znowu Pani zniknie.
Póki co zawsze przed wyjściem musi Pani żegnać się z dzieckiem i zapewnić, że wróci - tłumacząc kiedy Pani wróci najlepiej za przykład dla dziecka podawać porę jakiejś konkretnej czynności którą będzie robić z babcią. Dobrze byłoby zadbać aby dzień spędzany pod opieką babci był jak najbardziej zorganizowany, by odbywały się stałe czynności, zawsze o tych samych porach taka przewidywalność daje dziecku poczucie bezpieczeństwa.
Jeśli to nie pomoże warto byłoby skonsultować się z psychologiem w poradni psychologiczno-pedagogicznej lub terapeutą zajmującym się pomocą dzieciom.