Lęki i nieśmiałość u dziecka a bóle głowy

Moja 12 letnia córka ma codzienne bóle głowy i nie chce chodzić do szkoły. Wszystkie badania są prawidłowe w nocy śpi spokojnie ale rano jak tylko otworzy oczy zgłasza ból głowy pulsujący skroniowy wzmagający się przy poruszaniu. Psycholog ze szpitala stwierdził że dziecko jest nieśmiałe lękowe. Czy to może być powodem takich bólów głowy i czy psychoterapia w takich przypadkach jest skuteczna?

Psychoterapia jest dobrym pomysłem na wspieranie zarówno dziecka, jak i rodziców (koniecznie!), zwłaszcza, jeśli objawy związane są z emocjami uniemożliwiają rodzinie funkcjonowanie. Pozdrawiam.

Podobne zaburzenia mogą się pojawić na tle psychicznym (np. fobia szkolna). Jeśli zatem lekarze wykluczyli inne zaburzenia o podłożu somatycznym, warto skonsultować się z psychologiem rodzinnym.

12 lat to często moment pierwszego miesiączkowania. Być może przeżywa stres związany z nieradzeniem sobie w nowej sytuacji?
Pozdrawiam.