Lęki i zaburzenia zachowania po stracie ojca

Witam. 13miesięcy temu nagle zmarł mój tata. Wcześniej nie mogłam się z nim dogadać, ale bardzo przeżyłam jego stratę. Po jego śmierci zaczęłam bać się o bliskich. Wystarczy, że mama wyda jakiś odgłos przez sen a ja już budzę ją, bo boję się, że umiera.Albo gdy śpię z chłopakiem a on dłuższy czas jest w tej samej pozycji budzę go bo nie wiem co się dzieje. Po drugie nie mogę zaakceptować że moja mama ma nowego faceta. Czy coś jest ze mną nie tak? Czy powinnam uda się do specjalisty?Marta, 20lat.

Pozdrawiam!

Witam, śmierć rodzica jest najczęściej bardzo bolesnym doświadczeniem, wiele osób ma kłopot z poradzeniem sobie z tym doświadczeniem.Generalnie psychologowie uważają, że stan żałoby po śmierci bliskiego, objawiający się między innymi różnego rodzaju problemami natury psychologicznej jest naturalnym zjawiskiem i o ile trwa do kilku miesięcy nie powinien niepokoić. Ponieważ Pani reakcje, jak rozumiem, utrzymują się już ponad rok i zaczynają stanowić problem, ponieważ utrudniają zaakceptowanie zmian w życiu, które zawsze biegnie dalej, uważam, że warto udać się po pomoc do psychoterapeuty w celu poradzenia sobie ze stratą oraz odbudowania poczucia bezpieczeństwa, które uległo w Pani wypadku poważnemu zachwianiu.Pozdrawiam