Leki na refluks przełyku

Czy leki na refluks trzeba brać do końca życia? biorę ipp 40 na czczo i holestil przed obiadem. Pozdrawiam. Dorota Cz
ponad rok temu

Witam serdecznie. Poza modyfikacją stylu życia, najczęściej leczenie rozpoczyna się od leków silnie zmniejszających wydzielanie kwasu żołądkowego (tzw. inhibitorów pompy protonowej) stosowanych raz na dobę, na czczo, w dawkach standardowych (20 mg omeprazolu, 30 mg lanzoprazolu, 40 mg pantoprazolu lub 40 mg esomeprazolu) przez 2—4 tygodnie. W razie niepowodzenia leczenia można podwoić dawkę leku (1 tabletka 2 razy na dobę) i/lub dodać standardową dawkę leków z grupy blokerów receptorów histaminowych H2 (np. ranitydyna) przed snem. W leczeniu podtrzymującym refluksu o łagodnym przebiegu skuteczni są również antagoniści receptorów histaminowych H2 w dawkach podzielonych (ranitydyna 2 x 150 mg, cymetydyna 4 x 400 mg). W sytuacji, gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi poprawy mimo maksymalnych dawek leków, rozważa się zastosowanie leczenia operacyjnego.