Leki na wzmocnienie kości przy chorej wątrobie

Witam! W 2003 roku zostało u mnie zdiagnozowane autoimmunologiczne zapalenie wątroby. Aktualnie przyjmuję: Merkaptopuryna 100 mg, Metypred 12 mg, controlok 40 mg, Ursofalk 250 mg 3x, Esseliv 3x. Od wyjścia z kliniki 09.04.2009 Calperos 1000x2, Devisol 2x5 kropli (tu mam pytanie - czy jest jakaś inna witamina D3, bo tej mam ostatnią fiolkę i nigdzie w aptekach nie ma). Zdiagnozowano na miednicy ryzyko osteoporozy, a na kręgosłupie osteoporozę (przepiszę wyniki z grubsza). Jeśli jest potrzeba, to mogę wysłać skan lub zdjęcie wyników (tylko muszę znać adres e-mail). Wyniki kręgosłupa: T Z L1 -2.62 -2.52 L2 -1.96 -1.86 L3 -2.78 -2.68 L4 -2.98 -2.88 L1-L2 -2.28 -2.18 L1-L3 -2,42 -2.32 L1-L4 -2.59 -2.49 L2-L3 -2.39 -2.29 L2-L4 -2.60 -2.50 L3-L4 -2.88 2.78.

Po wyjściu z kliniki, gdzie spędziłem 2 miesiące, pogorszyło mi się z kręgosłupem, tzn. doskwierają mi bóle (podawano mi przez 2 miesiace 32 mg metypredu - ogólnie słabo reaguję na to leczenie i wyniki wątrobowe jeszcze podskoczyły). Przy 32 mg miałem problemy z kolanami i ogromnym mrowieniem w ciele. W tej chwili jest już dużo lepiej, jeśli chodzi o mrowienie, ale nie mogę np. wziąć rąk za głowę, bo dość szybko drętwieją + tak jakby ktoś szpilki wbijał. Tu pojawia się moje pytanie. Czy istnieje jakiś lek, który mógłbym brać, żeby te kości wzmocnić, a nie uszkodzić wątroby? Z góry dziękuję za odpowiedź.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Leki, które Pan przyjmuje (np. Metypred) powodują zaburzenia gospodarki mineralnej kości, zmniejszając jej uwapnienie i powodując osteoporozę. Jej objawem są między innymi bóle kości. Wśród leków, które Pan przyjmuje znajdują sie także preparaty używane w leczeniu osteoporozy: Calperos (zawiera węglan wapnia, który jest dla organizmu źródłem wapnia) i Devisol (Calcifediol, czyli witamina D3, która warunkuje prawidłowy metabolizm kości). Na pewno na polskim rynku jest dostępny inny niż Devisol preparat witaminy D3. Proszę spytać farmaceuty - na pewno coś poleci.

Poza tym w walce z osteoporozą używane są takie leki jak: bisfosfoniany, kalcytonina łososiowa, teryparatyd, ranelinian strontu. Może Pan porozmawiać o tym ze swoim lekarzem prowadzącym lub lekarzem rodzinnym. Może warto dołączyć któryś z tych leków. Wśród przeciwwskazań do ich stosowania nie znalazłam chorób wątroby. Pozdrawiam gorąco!