Zapytaj lekarza

1 , 0 2 6 , 7 6 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Lęki nocne u 8-letniej córki

dzien dobry.mam corke ktora ma 8 lat.wyczytalam w internecie ze ma leki nocne.budzi sie niedlugo po zasnieciu,chisteryzuje,skacze po lozku,cos mowi ale niezrozumiale,nie da sie uspokoic,odpycha,gdzies chce isc ale nie wie gdzie,jak sie polozy to sie trzesie,rusza mocno nogami i nic nie pamieta.ma te leki raz w tygodniu,czasem dwa,bardzo mnie to niepokoji,czy to cos powaznego?czy to trzeba leczyc czy samo przejdzie?bardzo prosze o pomoc.dziekuje.
KOBIETA, 37 LAT ponad rok temu

Główne założenia Stowarzyszenia Aktywnie Przeciwko Depresji

Depresja to choroba cywilizacyjna. Wciąż jednak nie jest to dobrze znana choroba. Obejrzyj film i poszerz swoją wiedzę o depresji. Dowiedz się, jakie są najważniejsze założenia Stowarzyszenia Aktywnie Przeciwko Depresji.

Dzień dobry Podczas snu często odreagowujemy nasze codzienne stresy stąd krzyki, płacze, histerie i duże napięcie. Sen pomaga naszej psychice radzić sobie z problemami. Sen jest jakby takim wentylatorem dla naszych róznych problemów. Proszę zastanowić się czy córka nie ma żadnych kłopotów w szkole, czy nie dzieje się nic niepokojącego. Zastanawiałabym się nad skorzystaniem z konsultacji u psychologa dziecięcego, tak aby była Pani spokojniejsza że rzeczywiście to tylko "ciężki" sen. Anna Suligowska

Z wykształcenia psycholog i biolog. Absolwentka 5-letniego szkolenia z psychoterapii systemowej.
0

Dzieciom w tym wieku zdarzają się podobne lęki, coraz więcej wiedzą o świecie i pojawiają się rzeczy czy zdarzenia, których bardziej się obawiają. Mogą one pojawiać się także w koszmarach. Warto z córką spokojnie rozmawiać. Uspokoić, ale także pytać. Być może coś jej się śniło albo kiedyś o podobnej porze czegoś się wystraszyła (np głośnego hałasu, a potem lęk się uogólnił)? Często wybudzenie, zapewnienie o obecności i bezpieczeństwie, przytulenie czy dotyk są bardzo pomocne. Dopytać, czego się boi, co jest źródłem strachu, poobserwować, kiedy sytuacja się powtarza, a kiedy córeczka śpi spokojnie. Warto także przemyśleć, czy w życiu rodziny nie wydarzyło się ostatnio coś ważnego, trudnego (np przeprowadzka, rozpoczęcie szkoły, narodziny rodzeństwa, śmierć kogoś itp)- to także może mieć wpływ na nocne lęki. Cenne byłoby także przyjrzenie się diecie, zarówno porom jak i składowi szczególnie ostatniego posiłku. Można także rozważyć sprawdzenie obecności pasożytów układu pokarmowego (niektóre utrudniają spokojny sen dziecka). Jeśli pomimo rozmów, rozwiania różnych wątpliwości sytuacja będzie się powtarzać, warto skonsultować się z lekarzem pediatrą, który w razie potrzeby skieruje na dalszą diagnostykę (np neurolog, psycholog dziecięcy).

Psycholog i psychoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy