Lęki o zdrowie ciąży

Witam. 33 tc upragnionej ciazy. Bardzo ciesze sie ze bede mama. Nie moge normalnie funkcjonowac bo martwie sie czy dziecko bedzie zdrowe. Nic mi nie pomaga.Najlepiej bym tylko lezala w lozku i sie zamartwiala:( lekarz co dwa tygodnie nie pomaga. Wsparcie partnera takze. Jestem zalamana. Co pomogloby mi oprocz psychologa. Do konca ciazy 7 tyg a ja do tego czasu wykoncze sie psychicznie. Nawet jego ruchy mnie niepokoja. Tyle na tym sie koncentruje. Pomocy !

Proszę spróbować - ale tylko po konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę - trening relaksacyjny Jacobsona. Być może pomoze Pani rozluźnić się i odstresować.
Mimo wszystko polecam konsultację psychologiczną, która pomogłaby Pani znaleźć spokój i równowagę tak niezbędne w nadchodzących dniach i tygodniach. Pozdrawiam.

Witam serdecznie,

Pani stan związany jest z lękowymi myślami dotyczącymi stanu i bezpieczeństwa dziecka. Każdy objaw fizyczny, ruch dziecka, Pani samopoczucie najprawdopodobniej interpretuje Pani jako coś zagrażającego i niepokojącego. To ogólnie znacznie podwyższa Pani lęk co wywołuje jeszcze więcej objawów lękowych. Koło się zamyka. Ludzie wokół pewnie próbują tłumaczyć że wszystko będzie ok co może wzmagać i kreować poczucie niezrozumienia.
To w porządku że się Pani boi. Ciąża jest stanem gdzie z jednej strony możemy być przeszczęśliwi z powodu tego faktu, z drugiej zaś zalewają nas hormony i myśli pełne lęku. Zwłaszcza jeżeli jest to nasza pierwsza ciąża lub mamy za sobą jakieś traumatyczne przeżycia związane z tym tematem. Dobrze aby konfrontowała się Pani ze swoimi myślami i mówiła o nich głośno - dzięki temu będzie mogła Pani mieć więcej wsparcia w otoczeniu a także weryfikować to czego w głębi duszy tak bardzo się Pani obawia. Wizyta u psychologa nie byłaby tu złym pomysłem. Ktoś z zewnątrz, niezależny mógłby pomóc Pani przejść przez okres tych 7 tygodni a także przygotować emocjonalnie na przyjście ukochanego dziecka.

Pozdrawiam serdecznie,
Anna Mochnaczewska

Witam serdecznie,

Pani stan związany jest niepokojącymi myślami jakie pojawiają się Pani w obawie o bezpieczeństwo dziecka. Każdy objaw fizyczny, zarówno Pani jak i ruchy dziecka wywołują to lękowe myślenie. To jeszcze bardziej wzmaga ogólnie poczucie lęku i koło się zamyka.
To normalne, że się Pani obawia. Tym bardziej jeśli ogólnie raczej jesteśmy osobami lękowymi lub przeżyliśmy traumę związaną z tym tematem. Ciąża z jednej strony jest pięknym stanem dającym ogrom szczęścia, z drugiej strony zaś zalewają nas hormony i obawy. Warto jest aby o swoich niepokojach mówiła Pani głośno. Tym samym nie zostaje Pani z myślami sama i ma Pani szansę je weryfikować. W tym przypadku wizyta u psychologa nie byłabym czymś złym. Ktoś obiektywny, z zewnątrz, mógłby Panią wesprzeć przez okres tych 7 tygodni i przygotować emocjonalnie na przyjście ukochanego dziecka.

Pozdrawiam serdecznie,
Anna Mochnaczewska