Leki obniżające ciśnienie tętnicze krwi a alkohol

Witam! Od jakiegoś roku zażywam tabletki na nadciśnienie rano, to jest Celipres 200 a wieczorem Vanatex 160. Moje pytanie dotyczy alkoholu, czy jak rano biorę tabletkę to popołudniu mogę wypić piwo i wieczorem normalnie wziąć następną? A drugie pytanie dotyczy wódki. Czy jak wieczorem się napiję, to brać Vanatex, czy już sobie lepiej odpuścić? Czy alkohol może mieć wpływ na przyjmowane leki i na problemy z ciśnieniem? Wiem, że zdrowie jest bardzo ważne, w końcu mamy tylko jedno, ale nie chcę żyć nie korzystając już z żadnych przyjemności. Chciałbym jednak wiedzieć, że wypicie alkoholu mi nie zaszkodzi. Jeżeli miałoby zaszkodzić, to raczej sobie daruję;) Z góry dziękuję za informację.

Witam! Niewielka ilość alkoholu niskoprocentowego np. jedno piwo nie powinna wpłynąć na działanie leków obniżających ciśnienie tętnicze krwi (hipotensyjnych). Jednakże większe ilości mogą doprowadzić do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi w związku, z czym pożądany efekt stosowanych leków nie będzie osiągany. Leki przeciwnadciśnieniowe powinny być stosowane regularnie i w oparciu o regularne codzienne pomiary ciśnienia tętniczego. Nawet po spożyciu alkoholu należy przyjąć lek hipotensyjny. Zmieszanie tych leków z niewielką/umiarkowaną ilością alkoholu nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, ale może doprowadzić do osłabienia efektu hipotensyjnego. Aby uzyskać docelowe wartości ciśnienia tętniczego należy unikać spożywania większych ilości alkoholu. Pozdrawiam serdecznie!