Leki odchudzające dla 12 latki

Mam 12 lat i ważę ponad 60 kg przy wzroście 153 cm. Próbowałam wiele diet, ale nic, bardziej przytyłam. Nie mam silnej woli. Jeżeli widzę, jak ktoś je, to ja też muszę. A i czy są jakieś leki odchudzające dla mojego wieku? Proszę o pomoc.
12 LAT ponad rok temu

Witam ciepło!

Rzeczywiście stosunek masy ciała do wzrostu i wieku świadczy o otyłości. W sprawie włączenia ewentualnego leczenia (farmakoterapii) powinnaś skonsultować się z lekarzem. Myślę jednak, iż nic nie zastąpi diety i ćwiczeń. W przypadku bardzo dużej ilości nadprogramowych kilogramów, polecałabym, aby odchudzanie przebiegało pod okiem specjalisty dietetyka (najlepiej pediatrycznego).

Zalecałabym spożywanie 5 posiłków dziennie:
-śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
-II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem. Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły. Nie można zapominać o śniadaniu. Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli. Należy dokładnie żuć każdy kęs. Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.

Powinnaś zwiększyć ilość warzyw w diecie. Zawarty w nich błonnik zapewnia sytość. Podstawę żywienia powinny stanowić pełnoziarniste produkty zbożowe:
- grube kasze,
- ciemne pieczywo,
- chleb typu graham,
- brązowy ryż.
Pieczywo razowe nie powinno jednak zawierać dodatku karmelu czy miodu. Pieczywo jasne, makarony, pozostałe kasze i ziemniaki najlepiej jest ograniczyć. Nabiał powinien być odtłuszczony.

Zamiast czerwonego mięsa korzystniej jest spożywać ryby. Mało kilokalorii ma: dorsz, flądra, mintaj, morszczuk, sandacz, szczupak (poniżej 100 kcal/100 g). Z wędlin najlepiej wybierać te chude (szynkę z piersi indyka, polędwicę). Wykluczyć trzeba tłuste balerony, parówki, salami, boczek, mięso ze skórą

To, co możesz zrobić to wyeliminować bomby kaloryczne: cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe, słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, fast foody, ciasta, ciasteczka, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

Minimum czasu, jaki powinnaś poświęcić na ćwiczenia, to 30 minut (możesz ten czas stopniowo wydłużać). Treningi możesz podejmować, o ile nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych. Przykładowe ćwiczenia znajdziesz na abccwiczenia.pl.

Pozdrawiam

P.S
Koniecznie udaj się do lekarza!