Zapytaj lekarza

1 , 0 1 1 , 4 5 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Leki przeciwdepresyjne - skutki odstawienia i starania o ciążę

Dzień dobry:) Właśnie tydzień temu odstawiłam P***, który brałam ponad półtora roku. Pomógł mi on przezwyciężyć stany lękowe, napady paniki, kołatania serca, duszności i inne podobne stany, jakie ogarniały mnie w sklepie, kościele, autobusie... na co dzień. Przez ten czas, jak przyjmowałam P***, wszystko to minęło, przynajmniej w 90% - pozwoliło mi to wreszcie normalnie funkcjonować i cieszyć się życiem, przynajmniej przez półtora roku... Podjęłam decyzję o odstawieniu leku (pod nadzorem lekarza), ponieważ chciałabym się starać o dziecko... Niestety od czasu, gdy przestałam przyjmować leki, czuję się znowu źle: notorycznie kręci mi się w głowie, ogarnia mnie apatia, mam kołatanie serca i czuję się "rozbita od środka". Czy to "tylko" skutki odstawienia i reakcja organizmu na brak substancji, do której się przyzwyczaił czy może oznaczać to, że wszystko wróci do stanu "sprzed" leczenia...? Bardzo boję się w tym stanie decydować na ciążę, boję się, że nie dam rady psychicznie i fizycznie pokonać tego... Jeżeli jest to efekt "odstawienia", to jak długo może się utrzymywać? A jeżeli nie, to czy istnieją jakieś leki w miarę "bezpieczne", które można przyjmować w ciąży, a które nie będą stanowić zagrożenia i ryzyka dla płodu? Jak sobie poradzić w tej sytuacji? Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Jak przekonać osobę z depresją do wizyty u psychiatry?

Depresja to choroba cywilizacyjna. Wciąż jednak nie jest to dobrze znana choroba. Obejrzyj film i poszerz swoją wiedzę o depresji. Dowiedz się, jak przekonać osobę z depresją do wizyty u specjalisty.

Lek. Marta Hat Stażysta/Rezydent, Kraków
70 poziom zaufania

Witam!

Objawy odstawienne mogą pojawić się wskutek przerwania przyjmowania każdego leku przeciwdepresyjnego, jednak zaobserwowano, że częściej dotyczą odstawienia wenlafaksyny i paroksentyny (czyli P***). Pojawiają się one zwykle w ciągu kilku dni od przerwania stosowania leku i zwykle ustępują w ciągu tygodnia, jednak u niewielkiego odsetka chorych mogą występować dłużej i być silniej nasilone. Objawy, które Pani odczuwa jak najbardziej mogą być związane z faktem odstawienia P*******.

Jeżeli chodzi o stosowanie leków przeciwdepresyjnych w ciąży to generalnie są one przeciwwskazane. Ich przyjmowanie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia samoistnego poronienia lub porodu przedwczesnego. Liczba badań mówiących o wpływie tych leków na płód jest ograniczona. Według dostępnych danych stosowanie leków z grupy trójcyklicznych leków przeciwdepresyjnych (TLPD) i selektywnych inhibitorów wychwytu serotoniny (SSRI) nie wiąże się z istotnym ryzykiem wystąpienia wad wrodzonych u płodu - wyjątkiem jest paroksetyna.
Istnieją dane, według których u noworodków matek przyjmujących leki z grupy SSRI po 20. tygodniu ciąży, w niewielkim stopniu zwiększa się ryzyko wystąpienia przetrwałego nadciśnienia płucnego.
W przypadku planowanej ciąży należy rozważyć korzyści/ryzyko wynikające z kontynuowania/zaprzestania terapii. Każda z decyzji wiąże się z pewnym ryzykiem. Jeśli nie da się uniknąć odstawienia leku należy stosować najniższą możliwą dawkę.

Pozdrawiam serdecznie!

Pracownik Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Babińskiego w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej.
umów wizytę 0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety