Lęki przed chorobami u 21-letniej osoby

Witam,mam problem.Mianowicie,prześladują mnie lęki przed zachorowaniem na różne choroby.Zaczęło się 1,5 r temu od strachu przed hiv.Nie było żadnego powodu do strachu,dbam o siebie,jestem odpowiedzialna.Mimo wszystko porobiłam badania.Oczywiście niepotrzebnie.Teraz mam fazę na inną chorobę-wściekliznę.Unikam zwierząt, zarówno obcych jak i znajomych,kontakt ze zwierzęciem wywołuje u mnie panikę i myśl, że na pewno mnie zaraziło.Źle sypiam,żyję w ciągłym strachu.Czy to coś z moją psychiką?

Witam serdecznie, objawy które Pani opisuje wydają się być niezwykle dokuczliwe, prawdopodobnie sprawiają, że nie czuje się Pani bezpiecznie dostrzegając tak wiele zagrożeń dla swojego zdrowia i życia.
Co prawda lęk przed zachorowaniem pojawia się u każdego, jednakże wskazywane przez Panią nasilenie lęku przed zachorowaniem, wydaje się być tak silne, że najprawdopodobniej utrudnia codzienne funkcjonowanie i powoduje kolejne zaburzenia. Taki stan może wymagać terapii u psychoterapeuty i leczenia psychiatry (najczęściej lekami z grupy SSRI- selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny). Kontakt z tymi specjalistami pozwoli na uzyskanie konkretnej diagnozy i na pewno pozwoli Pani porozmawiać na temat przyczyn powstania tego typu trudności. pozdrawiam i życzę powodzenia.

Wydaje się zasadnym, aby udała się Pani do psychologa/psychiatry, z którym omówi Pani swój problem i wdroży konkretne formy leczenia. Takie podświadome poszukiwanie zagrożeń jest niezmiernie męczące, a do tego zaburza Pani zasoby poznawcze (tj. m.in. pamięć, uwaga, percepcja) napędzając Pani lęki (np. wyszukuje Pani podświadomie zagrożeń wokół siebie, obiektywnie neutralne obiekty klasyfikuje jako zagrażające, przez co wpada Pani w panikę i strach, zaczyna uciekać od tych obiektów - zarówno symbolicznie, jak i fizycznie - co może z kolei doprowadzić do Pani stopniowej izolacji społecznej, gdyż z powodu lęku może Pani z czasem generalizować sytuacje strachorodne i unikać ich). Zalecam zatem jak najszybciej zgłosić się do specjalisty i podjąć leczenie tak, aby znów wrócił do Pani spokój ducha. Powodzenia!