Lęki przed komunikacją masową

Mam 21 lat i boję się, że mogę mieć schizofrenię. Od dłuższego czasu jestem bardzo podenerwowana, smutna, płaczliwa, cały czas bije mi serce, trzęsą mi się ręce oraz co najgorsze, ciągle nachodzą mnie natrętne myśli dotyczące różnych rzeczy. Ciągle mnie coś dręczy, męczy, czasem już nie wiem nawet co. Cały czas myślę o tym, chodzi mi coś po głowie, wracają do mnie rzeczy, kiedy coś złego zrobiłam, mam wieczne wyrzuty sumienia. Czuję się jakbym zwariowała. Nie mogę o niczym normalnie pomyśleć, wszystko muszę zapisywać, bo mnie to męczy. Do tego nienawidzę wychodzić z domu, mam wrażenie, że wszyscy się na mnie patrzą, śmieją się, że mnie, rozmawiają o mnie. Wejście do tramwaju czy innego środka transportu mnie przeraża. ;( Boję się, że zwariowałam. Co to może być? Obawiam się najgorszego - schizofrenii...

Witam! Niestety diagnoza na podstawie krótkiego opisu objawów, bez bezpośredniego kontaktu nie jest możliwa. W celu uzyskania odpowiedzi na pytanie, co się z Panią dzieje, warto zgłosić się na wizytę do lekarza psychiatry. Opis obecnych problemów może wskazywać na rozwój zaburzeń lękowych lub depresji. Napisała Pani, że ma Pani wrażenie, że inni na Panią patrzą, śmieją się i rozmawiają o Pani. Warto o tym powiedzieć psychiatrze. Na podstawie tego jednego zdania trudno jest powiedzieć, czy jest to objaw nerwicy/depresji spowodowany negatywnym myśleniem na swój temat, czy są to treści urojeniowe. Dlatego zachęcam do odbycia konsultacji u psychiatry. Następnie może Pani skorzystać z pomocy psychoterapeuty. Leczenie psychiatryczne dostosowane do Pani aktualnych potrzeb oraz wsparcie psychoterapeutyczne mogą pomóc Pani poradzić sobie z obecnymi trudnościami i wrócić do psychicznej równowagi. Pozdrawiam