Leki psychotropowe a kierowanie samochodem

Witam.Przyjmuję leki karbamazepina,lit oraz kwetiapina ponieważ kilka lat temu zachorowałem na Chad obecnie mam 20 lat.Czy po tych lekach można pracować jako kierowca samochodu dostawczego,iść na studia i wrócić do czynnego uprawiania piłki nożnej.Bo z tego co teraz widzę to pomimo iż czuję się ok jestem tak słaby fizycznie,nie mogę się na niczym skoncentrować,mam zaniki pamięci,osłabienie mięśni,senność,czasem czuję się mocno oszołomiony i mam zwroty głowy.Przed lekami tego nie było.

Niektóre z tych objawów mogą być efektami ubocznymi leków. Na początek zachęcałabym do konsultacji z Pana lekarzem, który określi przyczynę trudności i- w razie potrzeby- zmodyfikuje farmakoterapię tak, by mógł Pan realizować swoje potrzeby w życiu.

Witam, jeśli chodzi o pracę jako kierowca, leki normotymiczne mogą mieć wpływ na prowadzenie pojazdu, działać na pogorszenie sprawności psychomotorycznej. Warto skonsultować się z lekarzem ponieważ nie musi być to przeciwwskazanie do prowadzenia pojazdu. Proszę porozmawiać również o skutkach ubocznych które Pan odczuwa. Jest Pan świadomy swojej choroby. Ważne aby by Pan pod stałą opieką lekarską, dbał o zdrowy, higieniczny tryb życia, dietę, umiarkowany wysiłek fizyczny. Choroba niesie ze sobą ograniczenia, ale nie musi odbierać radości życia. Może Pan studiować, uprawiać sport. Stopniowo wprowadzać zmiany w życiu, aby stać się bardziej aktywny. Przesyłam link do ciekawej strony: https://drogadosiebie.pl/choroba_afektywna_dwubiegunowa/pacjent_a_choroba/jak_sobie_radzic_z_choroba/jak_zyc_z_choroba_afektywna_dwubiegunowa/
Pozdrawiam

Szanowny Panie,

przy zaburzeniach afektywnych dwubiegunowych stosuje się leki normotymiczne, które mogą mieć wpływ na kierowanie pojazdem oraz wpływać na Pana psychomotorykę. Przede wszystkim powinien Pan jednak rozpocząć psychoterapię długoterminową, która - połączona z farmakoterapią - mogłaby być najszybszym rozwiązaniem obecnych problemów.

Życzliwie zachęcam do podjęcia psychoterapii w Pana miejscu zamieszkania.

Pozdrawiam serdecznie!
mgr Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG KLINICZNY, PSYCHOTERAPEUTA, COACH
www.nagrodzkacoaching.pl