Lęki u 9-letniego dziecka

Lęki u dziecka. Witam. Mój 9 letni syn ma lęki. Zaczyna się bać wieczorem. Najpierw bał się że przyjdzie zombie. Po długich rozmowach przyznał się że kolega puszczał mu straszne filmiki. Z kolega się już nie spotyka,światło ma zapalone w nocy ale lęki się pogarszają. Chce spać ze mną albo żebym siedziała przy nim dopóki nie zaśnie, budzi się ciągle. Ostatnio mówi że mą uczucie że ktoś jest w pokoju i go obserwuje. Jest rozdrażniony, płaczliwy i nie chce nigdzie wychodzić. Ma tak juz 2 miesiace

Bardzo ważne jest, aby uważała Pani by nie podtrzymywać u syna reakcji lękowej. Wszelkie prośby o "spanie razem", "nie wychodzenie", "zapalone światło póki nie zaśnie" itd. które są zaspokajane mogą podtrzymywać, a nawet zwielokrotniać lęk (ponieważ są rodzajem ucieczki od lęku - syn uczy się, że nie musi stawiać czoła trudnościom, bo może od nich uciec). Należy wspierać dziecko, ale nie uczyć go właśnie reakcji ucieczkowych - niestety miedzy jednym a drugim jest bardzo niewielka granica, którą łatwo przekroczyć.
Podsumowując - proszę zgłosić się do psychologa dziecięcego, z którym syn przepracuje lęk oraz proszę zwracać uwagę na swoje działania (tak, by nie wzmacniały poczucia uciekania od trudności). Powodzenia!

Stan wymaga bezpośredniej konsultacji z psychologiem ze względu na intensywność oraz
przewlekłość. Lęk dziecka ulega często generalizacji stając się przyczyną innych problemów rozwojowych i wychowawczych.