Leki w czasie ciąży

Witam, mam pytanie: od kilku dni jestem przeziębiona, nawet bardzo, poszłam do lekarza pierwszego kontaktu. Okazało się, że dopadł mnie jakiś ostry wirus i dostałam leki, takie jak: apap, ascorutical, bioparox i syrop z babki lancetowatej i po przeczytaniu ulotek stwierdziłam, że tego syropu nie należy stosować podczas okresu ciąży, a te wszystkie leki mam przepisane, aby brać 3 razy dziennie, ale na ulotkach pisze, że dzienna dawka to 1 tabletka na dzień i nie wiem, co mam robić, nie chcę zaszkodzić mojemu dziecku, ale też nie chcę doprowadzić się do gorszego stanu, bardzo proszę o szybką odpowiedź co robić. A jeszcze chciałam zapytac czy w czasie ciąży można sobie stawiać bańki; może to by mi bardziej pomogło niż stosowanie leków doustnie? Czekam na szybką odpowiedź i dziękuję. Pozdrawiam

ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Bańki można stawiać, ale nie w okolicy lędźwi i na brzuchu, i bezpieczniej od 5 miesiąca. Babka lancetowata nie jest zalecana, ponieważ nie przeprowadzono badań z udziałem kobiet ciężarnych. Jednak z dotychczasowych obserwacji wynika, że nie stanowi ona dla nich (i ich dzieci) zagrożenia. Natomiast Apap, Ascorutical i Bioparox to leki bezpieczne i można (a nawet powinno się) stosować je 3-4 razy na dobę.

Pozdrawiam!