Lekki ból lewej piersi przy dotyku u mężczyzny - co to może być?

Dzień dobry!

Proszę o poradę, co może być przyczyną lekkiego bólu (tylko w momencie dotyku - tak jakby w środku coś uwierało) lewej piersi. Jestem mężczyzną w wieku 42 lat. RTG klatki piersiowej nic nie wskazał. Występuje natomiast wysoki cholesterol i podwyższony poziom cukru. Czy mogę to powiązać z węzłami chłonnymi? Czy konieczna jest wizyta u onkologa?

Z góry uprzejmie dziękuję i pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Ból przy dotyku prawdopodobnie może wynikać z podrażnienia nerwu międzyżebrowego, który unerwia daną okolicę. Dzieje się tak w przypadku np. przeciążenia kręgosłupa lub kończyny po stronie, gdzie umiejscawia się ból.

Schorzenia tkanki piersi są u mężczyzn bardzo rzadkie. U kobiet ból piersi wynika głównie ze zwyrodnienia tkanki piersi związanej z żeńskimi hormonami płciowymi. U mężczyzn to schorzenie nie występuje z racji tego, że w ich organizmie nie ma hormonów, które działałyby na piersi.
Problemy z piersiami u mężczyzn mogą być wynikiem działania ubocznego niektórych leków - np. spironolaktonu lub leków stosowanych w terapii raka prostaty.

Niemniej, zachęcam Pana do wizyty u lekarza. Być może wystarczy krótkotrwała terapia lekami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi i unikanie nadmiernego przeciążania kręgosłupa, oraz ćwiczenia, które wzmocnią mięśnie klatki piersiowej i grzbietu.

Jeżeli ból nie będzie ustępował, lekarz może skierować Pana do poradni chorób sutka, gdzie będzie miał Pan wykonane USG w celu wykluczenia ewentualnych zmian. Tak jak wspomniałam, choć choroby piersi u mężczyzn są rzadkością, czasami zdarzają się guzki lub nawet zmiany złośliwe, które trzeba diagnozować i leczyć.

Pozdrawiam serdecznie